hayaletyeter.net

4 Maddede Mısır Piramitleri Ve Gizemleri

4 Maddede Mısır Piramitleri Ve Gizemleri

MISIR PİRAMİTLERİ VE GİZEMLER -1-

Mısır Piramitleri, genel olarak Firavunların mezarları için inşa edilmiştir. Piramitlerin gizemini korumaların sebebi o zamanlarda yapımında çalışan işçileri, mimarları ve bu sırrı bilen her kim var ise hepsi öldürülmüştür. Bu yapıtlardan biri dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilmiş olan 145 metre boyundaki Keops Piramididir.

Peki Ya Gizemleri Neler?

Bunları sizler için araştırdık; Piramitlerin yapımında kullanılan taşların her biri 20 ton ağırlığındadır. Bu taşların nereden temin edildiği bilinmiyor çünkü temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre mesafededir. Bu taşların nasıl getirildiğiyle alakalı birçok varsayım vardır fakat hiçbirinin kesinliği kanıtlanmamıştır. Genel olarak Firavunlar için yapılan bu piramitler kimin adına yapıldıysa o kişi öldükten sonra mezarı piramidin içinde bulunan bir odaya konur. Bu odalara, yılda sadece doğduğu gün ve tahta çıktığı ilk gün olarak 2 kere güneş girer. Piramitleri incelemek için giden 12 bilim adamı ilk kez bulunan mumyaların üzerinde bulunan radyoaktif madde yüzünden kanser olmuştur. Nedeninin ne olduğu günümüzde dahi belirlenemeyen olaylardan biri ise, piramitlerin içerisinde radar, sonar vb. cihazların çalışmamasıdır. Halen çözülememiş en ilginç olaylarından bir diğeri ise kirli bir suyu piramidin içerisine bırakıp ve 2 gün sonra almaya giderseniz su arıtılmış bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Aynı şekilde bir sütü piramidin içerisine bıraktığınızda iki gün boyunca süt bozulmaz ve taze bir şekilde yoğurt halini alacaktır. Dışarıda büyüyen bitkiler piramidin içerisine alındığında normalden daha hızlı sürede büyüdüğü gözlemlenmektedir.

MISIR PİRAMİTLERİ VE GİZEMLERİ -2-

Mısır Piramitleri ve Gizemleri serisinin 2.bölümündeyiz. Bu yazımızda da görebileceğiniz tuhaf bilgiler bulunmaktadır. Hadi o zaman başlayalım. Piramitlerin içerisinde koyulan suların losyon olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Eğer piramidin içerisine su koyulursa bu su 5 hafta bekledikten sonra yüz için losyon olarak kullanılmaktadır. Diyelim ki elinizde iki torba çöp bu torbalarında içerisinde yemek artıkları var. Bunlardan birisini piramidin içerisine birini de dışarıya koyduğunuz zaman, içeride çöp kokmayacaktır ama dışarıdaki çöp bir süre sonra kokacaktır. Piramitler, tedavi amaçlıda kullanılmaktadır. Piramidin içerisine girildiğinde var ise vücutta bulanan yaralar, yanıklar ve sıyrıklar gibi yaralar bulunuyor ise bunlar daha hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Piramitlerin gizemleri tam olarak çözülmemiş ve içindeki birçok oda keşfedilmemiştir bunların sebepleri ise, araştırma için giden araştırmacıların çoğu piramidin içerisinde kaybolmuş veya aynı yerde birkaç tur atmıştırlar. İçeride kaybolup çıkamayan onlarca insan olduğu bilinmektedir.

Matematik ve Mısır Piramitleri

Büyük Piramit ile pi sayısını elde etmek mümkündür. Piramidin taban yüzeyini, anıta bölersek genel olarak matematikten aşina olduğumuz pi= 3,14 sayısı ortaya çıkmaktadır. Bu piramidin yüksekliğinin karesi, dört yüzeyinin toplam yüz ölçümüne eşittir. Dünya kara kitlesinin tam merkezinde yer alan bu piramit, dört ana yöne göre ayarlanmış ve inşa edilmiştir. Büyük piramit, dünyanın kuzey kutbuna olan uzaklığı ve dünya merkezine olan uzaklığına ve ikisi arasındaki uzaklığa eşittir.

MISIR PİRAMİTLERİ VE GİZEMLERİ -3-

Piramitler aynı zamanda güneş saati olarak inşa edilmiştir. Piramit sayesinde, mevsimleri ve yılın uzunluğunu görmek, bir günün gölge uzunluğunu bulmak ve yılın uzunluğunun yanlışsız olarak bulmak mümkündür. Piramidin gölgelerini Mart ayının başı ve Ekim ortası aralığında kontrol ettiğimizde takdirde mevsimleri ve yılın uzunluğunu gözlemlemek mümkündür. Bir günün gölge uzunluğunu piramidi çeviren taş levhalarının uzunluğu ile bulunabilir. Bu gölge uzunluğunu günün 0,2419 sayısına olan bölümünden çıkan sonuç kesin olarak yılın uzunluğunu vermektedir.

Dünya Üzerinde Yeri

Kahire yakınlarında bulunan ve Mısır kenti olan Gize üzerinden geçen boylam, dünyanın anakarasını ve denizlerine iki eşit parçaya bölmektedir. Ayrıca bu boylam, kara üzerinden geçen kuzey ve güney yönlü en uzun boylamdır. Dünya üzerindeki bütün yer kürenin uzunluğunun ölçümünde doğal 0 sayısı ortaya çıkmaktadır. Büyük piramidin çevresi ekvatorun uzunluğunu; tepesi ise kuzey kutbunu temsil eder. Söylenilenlere göre mısırın gize kentinde olan piramitler eski krallık döneminde M.Ö 3000 yıllarında yapılmıştır. Bu piramitler, isimlerini yaptıran firavunlardan almıştır. Bunlar; Keops, Kefren ve Mikerinostur. Bu piramitlerden olan Kefren piramidi, dünyanın en büyük piramididir. Bunların yanı sıra Mısır’da yüzün üzerinde irili ufaklı piramit bulunmaktadır. Bu piramidi diğer piramitlerden ayıran başlıca özellikleri içerlerinde yazıların bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının çözüme kavuşmamasıdır. Kefren piramidinin dışındaki yüzeyinde bulunan kaplamalar günümüzde sadece tepesinden gözlemlenebilmektedir.

MISIR PİRAMİTLERİ VE GİZEMLERİ -4-

Mısır piramitlerinin gizemleri günümüze kadar sürmektedir. Yapılan araştırmaların çoğunluğu istenildiği şekilde ilerlememiş ve aynı şekilde durmuştur. Peki nedir bu gizemler? Kefren piramidi, içi ziyaret edilebilen Gize piramitlerinden tekidir. Girilebilen tek odası bulunan bu piramidin içerisinde oda mezar odasıdır. Matematiksel bulgular arasında piramitler ile ilgili ilginç bilgiler mevcuttur. Bunlardan biri ile dünya ile güneş arasındaki mesafeyi bulabiliriz. Keops piramidinin yüksekliğini 1 milyar ile çarptığımızda bizlere dünya ile güneş mesafesini yaklaşık olarak verecektir (Mesafe: 149.504.000km’dir). Karaları ve denizleri iki eşit parçaya tam bölen meridyen piramidin üzerinden geçmektedir. Kefrenin oğlu için yapılan Mikerinos piramidi 62 metre yüksekliği ile diğer Gize piramitleri arasında en küçüğüdür.

664 yıllık emek 20 yılda tamamlanıyor

Keops piramidinde üzerinde bulunan 2.5 milyon metreküp taş, çalışanların olağanüstü çabasıyla günde 10 metreküp taş üst üste olarak konulduğu hesaplanır ise bu piramidin yapımı ancak 250.000 gün yani yaklaşık olarak 664 yıl etmektedir. Ancak kısa sürelerde yapılan bu piramitlerin yapımlarındaki gizemi halen ortaya çıkmamıştır. Bugün ki hesaplamalar ile olağanüstü bir çabayla bile 664 yılda yerleştirilebiliyor dense de bu piramitler 20 ila 30 yıl arasında bir sürede yapılmışlardır. Nil Nehri’nin delta yöresini, büyük piramidin açıları iki eşit parçaya bölmektedir. Piramitlerin içi yazın soğuk olurken, kışında sıcaktır.

Gize piramitleri ve Pisagor

Gizede bulunan 3 piramidin araları Pisagor üçgeni oluşacak şekilde düzenlenmiş olup bu üçgenin birbirine olan kenar oranları 3:4:5’dir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ