hayaletyeter.net

Ağaç Ev Tasarımları Hakkında Merak Edilenler

Ağaç Ev Tasarımları Hakkında Merak Edilenler

Ev ve yapı mimarisinin bizi nereye sürükleyeceği gerçekten hiç belli olmuyor. Her gün yepyeni postmodern yapılarla tanışıyoruz. Bazen de çok eskiden kullanılan ilkel modellerin modern bir yorumla yeniden gündemimize geldiğini görüyoruz. Aslında kulağa çok eski çağlardan kalma bir yöntem gibi gelse de kütük evler ya da ağaç evler bugün epey moda durumda. Genelde kütük evler, doğayla iç içe, müstakil bir yapıda, çılgınca tasarımlar yapmak isteyen kişilerin merak alanına giriyor.

Ülkemizde kütük evler konusunda köklü bir geçmişten söz edemeyiz. Bu tip evler daha çok Kuzey Avrupa ülkelerinde yaygın. Fakat malumunuz dünya artık epey küçüldü ve bir yerde moda olan bir şeyin diğer ülkelere yayılması çok uzun sürmüyor. Son yıllarda bu sebeple ülkemizde de kütük ev tasarımlarına merak saran insan sayısı artmaya başlamış durumda. Bu ahşap evler dayanıklılık açısından çok farklı bir noktadadır. Çoğumuz bu evlerin en ufak bir yangında kül olacağını düşünürüz, oysa bu bilgi yanlıştır. Çünkü bu evde kullanılan ağaç malzemeleri yangın karşısında dayanıklıdır. Bu ahşap malzemelerin evde kullanılmadan önce işlendiğini atlamayalım. Bu sebeple ahşap evler nesilden nesle aktarılacak kadar dayanıklıdır.

Kütük kulağa çok ilkel gibi gelse de beton yapılardan daha güçlü olduğu gerçeği ortadadır. Deprem karşısında da dayanıklı olan bu yapıları inşa ederken belli alanlarda daha farklı malzemeler tercih edebilirsiniz. Yani bu evlerde, yapının tamamı kütüklerden oluşmak zorunda değildir. Kısa sürede kurulsalar da maliyetlerinin biraz pahalı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ