hayaletyeter.net

Anne Sütünün Bebek İçin Önemi

Anne Sütünün Bebek İçin Önemi

12ss

Anne Sütünün Özellikleri

Artık doğumdan sonraki altı aylık süreçte bebeklerin anne sütüyle beslenmesi gerektiği bilinmektedir. Anne sütü hamilelik sürecinden itibaren bebek için doğal olarak hazırlanmaya başlar ve ilk andan itibaren ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değişir ve gelişir. Örneğin, ilk haftada kolostrum olarak bilinen süt gelir ve hastalıklardan koruyucudur, ikinci haftada ise kilo aldırmaya yönelik daha yoğun ve yağlı bir süt gelmeye başlayacaktır. Günümüzde yapılan araştırmalar sayesinde bebekte algılanan mikroplara göre anne vücudunun farklı sentezlerde süt yaptığı dahi öğrenilmiştir. Dolayısı ile aslında düzenli beslenen bebeğe özel olarak yapılmıştır.

Bebeğin Anne Sütü Alması

Bu süt genellikle çinko, demir gibi mineraller açısından yoğun olur. Bu durumda bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi için daha sağlıklı bir gıda düşünülemez. Pek çok bebek de içgüdüsel olarak anne sütüne ihtiyaç duyar ve doğumdan kısa süre sonra dahi anne sütü ister. Anneler kendilerinden emin değilse doğru emzirme yöntemi için hemşirelere danışmalıdır. Doğru emzirme yöntemi bebeği süt içmeye devam etmek için teşvik edecek ve sütün daha rahat gelmesini sağlayacaktır. Sütün boşalımı ve sentezlenmesi emzirmesi de anında salgılanan oksitosin gibi hormonlar vasıtası ile gerçekleşir. Bu sebep ile anne de bebeği sakin bir ortamda ve sıkıntı yaşamadan emzirmelidir.

Neden Anne Sütü?

Bu şekilde bebek steril depolama, ısıtma ya da temizleme gibi işlemler yapmaya gerek kalmadan beslenebilir. Tüm bunlara rağmen anne sütü hep taze olduğundan bakterilenme, eskime ya da bozulma görülmez. Üstelik süt verme işlemi sırasında hiçbir aracıya ya da kaynağa ihtiyaç yoktur.

Doğumdan sonra anne sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemleri daha güçlü olur. Bu, bebeklerin daha zor hasta olmalarının yanı sıra daha hızlı ve sağlıklı gelişmelerine de sebep olur. Anne sütü çocuğu alerjilerden, solunum ve sindirim rahatsızlıklarından korur. Günümüzde bebekliğinde anne sütü almış bireylerin kemik hastalıkları, kanser gibi tedavisi zor hastalıklara daha az yakalandıkları bilinmektedir. Ayrıca emziren, emzirmiş annelerde meme kanseri ve üreme organlarında kanser oluşması riski daha düşüktür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ