hayaletyeter.net

Asitli İçecekler Neden Zarar Verir?

Asitli İçecekler Neden Zarar Verir?

asq

Asitli İçecekler Neden Zarar Verir?

Gün içerisinde çok fazla karşılaştığınız asitli içecekler vücuda verdikleri zararlar ile ünlüdür. Aslında oldukça lezzetli olan ve hemen her yemeğin yanına yakışan bu içeceklerin neden zararlı olduğunu detaylı bir şekilde anlatmak gerekiyor. Bilindiği gibi içildiğinde boğazı yakan ama buna rağmen tatlı bir tat veren asitli tüm içecekler boğazınızı yaktıkları anda çok daha fazla tahriş olmasına neden oluyor. Aside neden olan bileşimler aynı şekilde midenize indikten sonra da asit oluşumunu sürdürüyor ve mide de ağrı ve yanma ile başlayan mide sorunlarına işaret ediyor. Şeker hastalarındaki diyabet sorunu da bu içeceklerin tetiklediği diğer bir sağlık sorunu olarak biliniyor. İçerisinde çok yüksek düzeyde şeker bulunan asitli içecekler vücutta yapışıp kalarak şeker komalarına neden oluyor. Kilo almanız da cabası.

Asitli İçeceklerin Zararları Nelerdir

Çok fazla şeker barındıran asit dolu içeceklerin vücuda zararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Midede asidi arttıran ve sonrasında aynı sertlikle bağırsaklara inen asit kolon kanserini tetikliyor.
  • Ağır oranda fosfat barındıran asitli içeceklerin bu özelliği ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesinin en önemli baş nedeni olarak gösteriliyor. Yani asit bir süre sonra yenilenemeyen kemiklerde bir erime etkisi yaratarak sizi yatağa mahkum edebiliyor.
  • Sodyum benzoatın ne olduğunu çok bilen yoktur. Astım hastalarında nefes alma güçlüğü yaratan bu etken de asitli içeceklerin içerisinde bol miktarda bulunuyor.
  • İçerdiği yüksek orandaki şeker vücuda girince asitli içeceklerin etkisiyle normal bir andan neredeyse 7 8 kat kadar daha fazla insülin salgılanan beden bu durum sürekli hale geldiğince insüline karşı direnç geliştirerek diyabete davetiye çıkarıyor.

Asitli İçecekler Yerine Alternatif İçeceklerden Ne Tüketilmeli

Asitli içecekler yerine çok daha sağlıklı ve doğal içecekler üretip içmeniz daha kolay ve ucuzdur. Yaz aylarında bol bol bulunan meyveler özlerinden arındırılarak şurup özü haline getirilebilir. Daha sonra ise bu özlerden kendinize dilediğiniz meyvenin suyunu hazırlayıp tüketebilirsiniz. Mevsim meyvelerinden de yararlanmak için bir katı meyve sıkacağı edinip dilediğinizce meyve suyu üretmeniz mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ