hayaletyeter.net

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler

myv

Geçiş Dönemlerinde En Sağlıklı Gıdalar

Mevsimsel geçişler en fazla sağlık sorunlarının yaşandığı dönemlerdir. İnsanlar sıcaktan soğuğa değişen hava koşullarında uyum sağlamakta zaten zorlanırken bir de geçiş dönemlerinin sunduğu ılık havalarda daha fazla hasta olma şansızlığına düşerler. Bahar ayları en fazla mikrop dalgalarının arttığı dönemlerdir. Çünkü vücudun alışmış olduğu hava koşulları değişirken buna uyum sağlama süreci oldukça zordur. Bu esnada vücutta yer alan hastalık mikropları zayıflayan bağışıklık sisteminde bir anda ortaya çıkarak sizlere hastalık getireceklerdir. Özellikle bu geçiş dönemlerinde meyvelerin ve doğal gıdaların tüketilmesi, meyve tüketmek bağışıklık sisteminizi destekleyerek hastalıklar karşısında dirençli olmanızı sağlar. Yalnız yaz aylarından saklanan ya da seralarda yetiştirilen meyveler sizlere bağışıklık konusunda destek olmak yerine çok daha fazla hastalık taşırlar. Bekleyen meyveler, sera üretimleri ve ısıya maruz kalmış meyveler tüketilmemelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken meyveler mevsim meyveleridir. Kış aylarında karpuz tüketmek hormonla üretilen o karpuzun vücudunuza tamamen sağlıksız olarak girmesi demektir. Doğal olarak bu karpuzun vücudunuzda olumlu katkı yapması imkânsızdır. Oysa mevsimsel olarak üretilen meyvelerin ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurması sizi hastalıklardan koruyacak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Yaz aylarında hafif tüketilen meyveler kış aylarında daha çok C ve A vitamini yüklenmiş olarak elinize geçer. Düzenli ve yeterli meyve tüketmek bir anlamda hastalıklara karşı vücudu git gide daha da güçlendirmek demektir.

Meyve Tüketimlerinde Soslar

Çikolata sosları, karamel sosları, farklı marmelatlar ya da sos haline getirilmiş meyveler kesinlikle meyveden alacağınız vitamini size veremez. Meyveler içerisinde bulunan vitaminler kaynatılırsa, kızartılırsa, haşlanırsa ya da farklı şekillerde işlem görürse azalır ve hatta bekledikçe de tamamen yok olur. Bu yenen meyve işlemelerinin vücudunuza katkısı olmayacak yalnızca midenizi dolduran bir yiyecek olarak midenize girecektir. Bu nedenle bağışıklık sisteminde size destek olması için mevsimsel meyve tüketmek önemlidir. Tüketilen meyvelere soslar eklenebilir, ya da meyve farklı yiyecekler içerisinde kullanılabilir. Meyve işlem görmediği sürece içerisindeki mineralleri barındıracak, uzun süre bekletilmeden tüketildiğinde vücudunuza vitamin sağlamış olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ