hayaletyeter.net

Balık Yaparken Koku Nasıl Önlenir?

Balık Yaparken Koku Nasıl Önlenir?

Evde balık kızartmak gibisi yoktur. Mis gibi lezzetli balıkları pişirip ailece yemek elbette büyük keyiftir ancak her keyfin de muhakkak bir bedeli oluyor. Balık kızartmanın da mutfaklarımızda yol açtığı ciddi bir bedeli var. Balık kokusu, özellikle ev hanımlarının çok şikayetçi olduğu ancak ne yapsalar önüne geçemedikleri bir kokudur.  Balık kızartmaya başladıktan sonra ortaya çıkan bu koku bütün kapı ve pencereleri açmamıza, havalandırmayı çalıştırmamıza rağmen saatlerce evimizden uzaklaşmaz. Keyfimize gölge düşüren balık kokusunu pratik şekilde mutfaklarımızdan uzaklaştırmanın elbette bazı pratik yöntemleri bulunuyor. Bu yazımızda işte bu pratik ve alternatif yöntemlere değineceğiz.

*Bir tarafta balık kızarıyorken diğer ocakta da sirkeli su kaynatın. Göreceksiniz ki sirkeli su kokuyu kısa sürede üzerine alacaktır.

*Balığın piştiği yağa birkaç dilim limon ekleyin.

*Pişen balıklara defneyaprakları koymayı deneyin.

*Mutfağınızın bir tarafında bir mum yakın.

*Küçük bir fincanın içinde toz şeker eritmeniz de balık kokusuna karşı etkili olacaktır.

*Balık kızarırken diğer ocağa da su ve vanilya karışımını koyun. Vanilya su karışımı ocaktayken oluşan koku, balık kokusunu çoktan bastıracaktır.

*Balık pişirdikten sonra yemeğiniz yerken sofranızı güzel bir tütsü ile renklendirin.

*Balık pişirme işlemi sona erince zaman kaybetmeden tavayı yıkamaya alın. Çünkü bu tava o kirli haliyle ne kadar süre mutfağınızda durursa koku o kadar keskinleşecektir. Şimdiden afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ