hayaletyeter.net

Banyo Fayansları Boyama Tüyoları

Banyo Fayansları Boyama Tüyoları

Birkaç senede bir fayansları yenileriyle değiştirme ihtiyacı hissederiz. Çünkü fayansların ömrü çok uzun değildir, ya boyaları düşer, ya da yıpranmaya, çatlamaya başlar. Eğer rengi solmuşsa ya da artık rengiyle ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsanız fayansları tek tek yerinden sökme zahmetine kalkışmayın. Çok daha kolay ve pratik şekilde ister banyo ister mutfak fayanslarınızı kendiniz şekillendirebilirsiniz. Bu yazımızda banyo fayanslarını boyamak için bazı tüyolardan söz edeceğiz.

Öncelikle bu işlem için size lazım olacak malzemelere bir bakalım. Fayans boyamak için boya rulosu, fırça, geçiş astarı, bez ve kovaya ihtiyacınız bulunuyor. Bu malzemeleri temin ettikten sonra boyama işlemine başlayabiliriz.

Boyamaya başlamadan önce fayansları güzelce silmeliyiz, yağların ve tozların iyice arınması gerekir. Fayanslar tamamen temizlendikten sonra geçiş astarını suyla inceltiyoruz. Ardından bu astarı çift kat şeklinde fayanslara sürüyoruz. Ortalama 7 saat süreyle fayansların kurumasını bekliyoruz. Bazı alanlara rulo girmez, bu tip detaylı yerlerde fırça kullanın. Astar kuruyunca normal boyama işlemine geçin. Bunun normal bir duvarı boyamaktan teknik olarak bir farkı yoktur. Alçının dokusu yumuşak olduğu için fayanstaki doğal görüntü yok olmayacaktır. Aynı şekilde fayans üstüne alçı sıva yapmanız da mümkündür.  Fakat alçı sıvanın bekleme süresi ortalama 1 gündür.

Saten alçı ile sıva alçısını dengeli şekilde karıştırmanız gerekir. Boya astarından önce detaylı bir zampara yapmanız gerekecektir. Son olarak fayans üstüne alçıpan uygulamasının da yapılabildiğini söylemek gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ