hayaletyeter.net

Bebeğe Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğe Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

cltbkm

Bebekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre oldukça hassas ve incedir. Haliyle bu durumda bebeğe cilt bakımı yaparken çok daha hassas ve özverili davranılması gerekir. Özellikle yeni doğan ve bebeklik döneminde çok fazla gelişmeyen bağışıklık sistemi yüzünden bebeğin cildine çok daha fazla özen gösterilmelidir. Bu sayede bebeğin herhangi bir enfeksiyona karşı koruma altına alınması sağlanmış olur.

Bebeğin ilerleyen dönemlerinde özellikle emekleme aşamasında olan anne ve babalar yerde bulunan kir, toz ve oyuncakların sürekli ağza alınması gibi nedenlerden ötürü oldukça tedirgin olan ebeveynler, bebeğin cilt bakımı ile ilgili uzman dermatologların tavsiyelerine uyarak içlerini biraz daha olsun ferahlatabilirler.

Bebeğe Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle yeni doğan bebeğe cilt bakımı uygularken bebeklerin hassas cildine hasar vermemek için oldukça dikkatli olunmalıdır. Bebeğin cildini tahriş etmeyecek pamuklu giysilerin giydirilmesine özen gösterilmelidir.

Bebekler özellikle uykudan uyandıktan sonra oldukça terli bir şekilde uyanırlar. Bebeğin cildini korumak ve hasta olmasını engellemek adına terli kıyafetleri hemen çıkarılmalı yenisi giydirilmeden önce pamuklu muslin bezler yardımıyla bebeklerin cildinde ki ter vücutlarından uzaklaştırılmalıdır.

Özellikle uykuya dalamadan önce bebeklerin ellerinde ve yüzünde bulunan kirin bebeği cildini tahriş etmesini önlemek adına ciltten uzaklaştırılmalı ve temizlenmelidir.

Tuvalet sonrası ve yemeklerden önce ve sonra muhakkak el temizliği sağlayın. Böylece yemeklerle vücuda girmesi muhtemel olan mikroplar engellenmiş olacaktır.

Bebeğiniz çok sık banyo yaptırmak cildinin kurumasına ve hassaslaşmasına sebep olabilir. Bu yüzden hafta 3 kere bebeklerinizi banyo yaptırabilirsiniz. Banyo sırasında bebeğiniz için kullandığınız ürünlerin mutlaka kimyasal içerikler içermediğinden emin olun. Organik ve bitkisel ürünleri kullanmaya çalışın. Ürünlerin arkasındaki etiketleri okuyarak içeriğini bilmediğiniz şeyleri bebeğiniz üzerinde kullanmayın.

Bebeğe Cilt Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Şey Genital Bölge Bakımı

Bebekler için en büyük sıkıntı altlarında sürekli bir bezle birlikte hareket etmeleridir. Bu bezi sürekli taşımak genital bölgenin nemli kalmasına sebebiyet verir. Bu yüzden düzenli aralıklarla ve büyük tuvaleti yaptıktan hemen sonra bebeğe cilt bakımı uygulanmalı ve bezi değiştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ