hayaletyeter.net

Bebeğimi Nasıl Emzirmeliyim?

Bebeğimi Nasıl Emzirmeliyim?

pk

Bebeğimi Nasıl Emzirmeliyim?

 Doğum telaşından sonra anneler daha toparlanamadan ve ne olduğunu anlayamadan bir de emzirme telaşına, sütünün gelip gelmediği ya da bebeğin emip emmediği gibi çeşitli sıkıntılardan bir diğerine doğru tabiri caizse sürüklenirler. Ama asıl unutulan ve dikkat edilmesi gereken şey anne ne az stresten uzak ve ne kadar rahatsa o kadar mutlu ve huzurlu bir şekilde bebeğini emzirebilir. Annenin huzurunu hisseden bebekte çok daha uyumlu ve huzurlu olacak ve gayet sakin bir bebeklik dönemi geçirecektir.

 

Emzirme Döneminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

 Emzirirken ilk yapmanız gereken şey en rahat pozisyonu bulmaktır. Bunun için emzirme yastığı gibi çeşitli yastıklardan yardım alabilirsiniz. Özellikle ilk zamanlarda bu pozisyonda uzun süreler kalacağınız için oturuşunuza dikkat etmeli bebeğinizle birlikte geçireceğiniz bu büyülü anın olabildiğince tadını çıkarmalısınız.

Bebeğinizin sadece başı değil tüm vücudu size dönük olmalı, başarılı emzirmenin sırrı doğru pozisyonu bulmakta saklıdır.

Parmaklarınız göğsünüzün kahverengi kısmına değmeden alttan dört parmağınız üzerinden de baş parmağınızı tutarak göğsünüzü kavrayın.

Göğsünüzün ucuyla bebeğin aranmasını sağlamak amacıyla bebeğinizin üst dudağına ve ağız çevresine dokunun. Bebeğiniz ağzını iyice açana kadar bu işleme devam edin.

En doğru kavrama pozisyonu göğüs ucu ve areolanın (göğsün kahverengi kısmı) büyük çoğunluğunun bebeğin ağzında olduğu pozisyondur. İlk anda biraz acı hissedebilirsiniz ama bebek doğru kavradığında acı hissi ortadan kalkacaktır. Bebek kavradıktan sonra hala acı hissediyorsanız bebek memeyi yanlış kavramıştır. Göğsünüzde çatlak oluşmasını önlemek için göğsünüzü bebekten ayırın ve tekrar doğru kavramayı sağlayana kadar göğsünüzü bebeğe verin.

Emzirme bir rutine girene kadar bekleyin ve bebeğinize her iki memenizi de emzirtin. Bebekler yaklaşık olarak 10 -20 dakika boyunca emerler ve her bebek emme süresini kendisi belirler.

Yeni doğan bebeklerde emzirme işlemi her 2 -3 saatte bir tekrarlanır. 4 saatten fazla süredir bebeğiniz uyuyorsa uyandırıp emzirmelisiniz. Her iki memenizi de bir emzirirken bebeğe vermelisiniz.

Göğüslerinizin bakımı için ve enfeksiyon kapmamak için her gün ılık suyla duş alın. Göğüs temizliğiniz için sadece su kullanın. Gece gündüz sıkmayan bir sütyen kullanmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ