hayaletyeter.net

Bebeğin Geç Yürümesinin Nedenleri

Bebeğin Geç Yürümesinin Nedenleri

bebs

Bebeğin Geç  Yürümesinin Nedenleri

Gelişim süreçlerine bakıldığında çoğu bebek genellikle bir yaşını doldurduğu civarlarda tam olarak basmaya ya da yürümeye başlıyorlar. Her bebeğin birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden her bebek farklı zamanlarda yürüyebilir. Bu süreç 18 aya kadar normal kabul edilir. Ama 18 ay üzeri bebeğiniz hala yürümüyorsa mutlaka bir doktora götürülmeli ve bebeğin geç yürümesi sebepleri araştırılmalıdır.

 

Bebeğin Geç Yürümesinin Psikolojik Nedenleri

Bebeklerin yürüyememesinin birçok farklı sebebi bulunabilir. Bunlar arasında fizyolojik ve biyolojik etmenlerin yanı sıra psikolojik etmenlerde oldukça önemlidir. Özellikle psikolojik etmenler bebeğin geç yürümesi için önemli sebepler arasında olabilir. Bebeğiniz yürüme çabası içindeyken düşmüşse bu durum onda bir korku unsuru yaratabilir. Hal böyle olunca bebekler yürümek için daha temkinli davranarak kendilerini koruyabilirler ve yürümelerini dolaylı olarak geciktirebilirler.

Her bebeği aynı kefeye koymak hepsinin atak ve hareketli olmasını beklemek hata olur. Bebeklerin bazıları diğerlerine göre daha tembel ya da daha az hareketli olabilirler. Emeklemenin kolayına geldiği bebekler de vardır.

Bebeğiniz yürümeyi geciktirdiğinizi düşünüyorsanız öncelikle bunun psikolojik nedenlerini düşünmelisiniz. Bebeğinizin güvenliğini sağlayarak yürüme alıştırmaları yapmalısınız. Düzenli aralıklarla bebeğinizin ayak tabanını yere bastıran hareketler yaptırmalısınız. Bebeğinizi cesaretlendirecek sözler söyleyip onu yürüme alıştırması yaparken sık sık övmelisiniz. Sözle ve bakışlı bebeğinizi kınayan ya da yargılayan davranışlar sergilememelisiniz. Bebeklerin bunu anlamayacağını düşünmek büyük bir yanılgıdır. Ayrıca ayaklarının gelişimini engellemeyecek, ortopedik tabanlı ilk adım ayakkabılarından edinmek bebeğinizin yürümesini kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeylerden biridir.

 

Bebeğin Geç Yürümesinin Fizyolojik Nedenleri

Bebeklerin doğumundan itibaren arka arkaya hastalık geçirmesi, güneşten yeterince fayda sağlamaması, havasız ve hareketsiz kalması ya da vitamin eksiklikleri gibi nedenlerden ötürü bebeklerin kemiklerinde ya da kaslarında bazı gelişme gerilikleri görülebilir. Bunlar çoğu zaman eksik olan vitaminler yerine konduğunda bir iyileşme gözlenebilir. Bebeğin geç yürümesi kemiklerde oluşan bir deformasyona bağlı olabileceği gibi bacak kemiklerinde eğrilik ve displazı (kalçalarda aşırı gevşek bağ dokusuna ya da eklemlere sahip olmaları nedeniyle), ayak anormalliği, kalça kemiğinde deformasyon, önceden geçirilip fark edilmeyen çocuk felcinin bir kalıntısı gibi nedenlerde bebeklerde geç yürümenin fizyolojik nedenleri arasında gösterilebilir. Bebeğinizin bunlardan birini sahip olduğunu düşünüyorsanız mutlaka alanında uzman bir doktora başvurmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ