hayaletyeter.net

Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

uykuu

Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

 Uyku özellikle bebekler için oldukça önemlidir. Bebeğinizin sağlıkla büyümesi için anne sütü kadar kaliteli ve düzenli bir uyku alışkanlığının olması da çok büyük bir etkendir.

İnsanların uykuları döngülerden oluşur. REM uyku döngüsü ve derin uyku olarak iki ana döngüden oluşan uykuda, REM döngüsü hafif uyku dönemi olarak adlandırılmaktadır. Hepimiz bu uyku döngüsünde hafifçe uyanır ve tekrar geri uyuruz. Bebeklerde ise durum farklıdır. Döngüleri yetişkinlerden daha kısa 45 dakika, REM uyku dönemi ise yetişkinlerden çok daha uzun. Bu durum onlar için oldukça hayat kurtarıcı. REM uyku dönemlerinde açlıklarını giderip, ihtiyaçlarını karşılamak adına uyanıp ağlıyorlar. Fakat asıl sıkıntı her 45 dakikada bir aç değilken uyananlarda. Bebeklerde uyku düzeni oluşturma gereği gece boyu 45 dakikada bir uyanıp ertesi gün zombi gibi gezen annelerin en büyük ihtiyacı.

 

Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

 Nasıl herkes aynı şekilde uykuya dalmıyorsa her bebeğinde aynı şekilde uykuya dalması beklenemez. Bazı anneler doğuştan şanslıdır, bebekleri çok rahat bir şekilde uyuyor ve uykusunu sürdürebiliyor olabilirler. Ama bazı bebeklere de uykuyu öğretmek gerekebilir. Bunun için yapılması gereken en önemli şey, bebeklerde uyku düzeni oluşturmaktır.

Öncelikle uyku düzenini oturtmaya çalışacağınız günlerde biraz daha özverili olmalı ve uyku saatlerinde ev ortamını mümkün olduğunca terk etmemelisiniz. Bu gibi rutinleri bebeğinizin hayatına yerleştirirken mutlaka güven duyduğu ve tanıdığı ev ortamını terk etmeden gerçekleştirmelisiniz.

Bebeğinizi aynı saatlerde yatırmaya özen göstermelisiniz. Yatağa gitmeden önce banyo yapma, masal okuma, hikaye anlatma ya da ninni dinleme gibi bir rutin oluşturarak bebeğinize yatma vaktinin yaklaştığını hatırlatmalısınız.

Sevdiği ona zarar vermeyecek yumuşak bir oyuncak ya da bir battaniye ile yatağına koyarsanız kendisini daha çok güvende hisseder.

Eğer bebeğiniz emiyorsa yatmadan önce son emzirmenizi de yapın ama göğsünüzde uyutmayın, yoksa her zaman sizin göğsünüzde uyumak isteyecektir. Emzirme bittikten sonra yatağına yatırarak onun yanında olduğunuzu hissettirin.

Yatma zamanı gelince mutlaka ışıkları kısın mümkünse karanlık bir ortamda uyku ritüelini gerçekleştirin. Her gece bebeğinize iyi geceler öpücüğü verip onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyerek yatağına yatırın.

Yatmadan önce pamuklu ve terletmeyen giysiler giydiğinden emin olun. Bebeğinizin yattığı oda ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ