hayaletyeter.net

Bebeğinizle Oyun Oynamanın Faydaları

Bebeğinizle Oyun Oynamanın Faydaları

oyn

Bebekle Oyun Oynamak

 Bebeklerle oyun oynamak onun ruhsal ve manevi açıdan gelişiminin yanı sıra zeka seviyelerinin artmasına yönelik de çok büyük katkısı bulunmaktadır. Çünkü bebeklik döneminde bebekler oyun oynayarak öğrenir, birçok şeyi oyunla kavrarlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bebeklerle geçirilen kaliteli zaman ve yeni oyunlarla bebekleri oynatmak, bebeklerin nöronları arasında bağlantı yollarının oluşmasına neden oluyor. Bu durumda bebeğe ne kadar çok uyaran verirseniz o kadar çok bağlantı oluşturmuş olursunuz. Bu da bebeğinizin zeka seviyesini artırmada oldukça faydalı bir yöntemdir.

Bebekle oyun oynamak bebeğe faydasının yanı sıra sizi de oldukça eğlendirecek ve çocuğunuzla harika anılar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Zeka Gelişimini Artıran Oyuncaklar

 Yaratıcılığı güçlendiren, bol etkileşimli kitaplar, üst üste konulan oyuncaklar, sesli görsel iletişimi güçlendirecek renklere sahip çıngıraklar, puzzlelar, gruplandırmaya izin veren oyuncaklar bebeğinizin üzerinde olumlu etkisi olan oyuncaklardır.

Çok fazla elektronik öğe içeren oyuncaklardansa, el yeteneğini geliştirici oyuncakları tercih etmekte yarar var. Ayrıca evdeki araç gereçlerde bazen oyuncak olarak kullanılabilir. Bu gibi durumlarda bebekle oyun oynanarak bebeğin yaratıcılığını geliştirecek katkılarda bulunulur.

Televizyon gibi negatif tek yönlü uyarımlar bebeğinizin zeka gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bebeğinize 2 yaşına gelene kadar televizyon izletmeyin.

Bebeğinize oyuncak satın alırken mutlaka yaşına göre bir oyuncak satın almalı ve bir uzmana danışarak oyuncak seçimi yapmalısınız. Bebeğinize oyuncak seçerken eğitsel ve el becerisini geliştirecek yönde oyuncaklar seçmeye özen göstermelisiniz.

Özellikle ilk oyuncaklar seçerken çok fazla dokunsal öğe içeren oyuncaklar tercih edilmemelidir. Bebeğin oyuncaklardan ziyade anne ve babasının dokunmasına ve tensel temasına ihtiyacı vardır.

İlk oyuncaklara başlayacağınız dönem iki ve üçüncü ay arasıdır. Bu dönemde özellikle gözle takip edebileceği oyuncaklarla başlanır. Dönence gibi. Daha sonra el ve ayakla oyuncaklara vurmaya çalışarak, elle kavramayı sağlayan oyuncaklar sunulabilir. Oyun halısı bu dönemde çocuğunuzun hem hareketliliğini artırıp gaz çıkarmasını kolaylaştıracak hem de göz, el ve ayak koordinasyonunu sağlayacaktır.

Her şeyden en önemlisi bütün bunları sağlarken günde en az 2 saat boyunca bebekle oyun oynamalı ve bebeğinize ekstra zaman ayırmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ