hayaletyeter.net

Bebekler Ne Zaman Katı Gıdaya Geçebilirler?

Bebekler Ne Zaman Katı Gıdaya Geçebilirler?

pf23

Bebekler Ne Zaman Katı Gıdaya Geçebilirler?

 Artık bütün anneler biliyor ki anne sütü yeterli geldikçe ve bebekte ki kilo ve boy artışı normal seyrettiği sürece ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebekler altıncı ayla ve doktorunuzun önerisiyle birlikte yavaş yavaş ek gıdaya doğru yaklaşmaktadırlar. Bebeğe katı besin verirken nelere dikkat etmeli ne zaman başlamalı gibi soruları cevaplandırmadan önce bebeğinizin katı gıdaya geçebileceğine dair küçük ip uçlarını da değerlendirmek gerekir.

Bebeğiniz siz yemek yerken ilgiyle bakıyorsa ve ağzını hareket ettiriyorsa, eline kaşık gibi gereçler verdiğinizde ağzına götürüyorsa, en önemlisi desteksiz bir şekilde oturabiliyorsa bebeğiniz ek gıdaya bir adım daha yaklaşmış demektir.

Bebeğe Katı Gıda Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Doktorunuzun da onayını aldıktan sonra ek gıdaya geçme hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Öncelikle bir mama sandalyesi ve bebeğiniz için kullanabileceğiniz içerisinde paraben ve BPA içermeyen bir mama kaşığı satın alın.

Daha sonra bebeğinizi mevsiminde satın alacağınız sebzelerle yapılmış bir sebze çorbası ile bebeğe katı besin vermeye başlatıyoruz. Sebze çorbası yaparken ilk başta iki tane sebze ile başlayıp 3. Günden sonra bir sebze daha ekleyerek bu şekilde sebze çorbamızı çeşitlendirerek gidiyoruz. Amacımızın bebeğimizin olası bir alerjik reaksiyon sırasında neye alerjisi olduğunu bulabilmek… Sebze çorbasını ilk olarak öğle öğününde ve emzirmeden önce vermeliyiz.

Bebeğinize sebze çorbasını verirken ilk gün iki kaşık şeklinde vermeli daha sonra ki günlerde iki kaşık daha arttırarak bebeğinizin tolere ettiği ölçüde artırmaya devam edebilirsiniz.

  1. günden itibaren yaptığınız sebze çorbasına bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek bebeğinizin çorbayı hazmetmesine yardımcı olun. Bazı bebekler bazı besinleri reddedebilir ve alışmak da zorlanabilirler. Bebeğinizi zorlamadan beslenmeyi yarıda kesip birkaç hafta sonra aynı gıdayı tekrar vermeye çalışabilirsiniz.

Bebeğe katı besin verme macerasının ikinci aşaması ise yoğurt. Yoğurdu mutlaka ama mutlaka evde günlük olarak az miktarda mayalamalı ve bebeğinize bu yoğurdu tattırmalısınız. Katı besine geçerken mutlaka doktorunuzun danışmanlığında hareket etmelisiniz. Aynı zamanda günde en az 5 öğün şeklinde de anne sütü vermeye devam etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ