hayaletyeter.net

Bebekler Neden İshal Olur?

Bebekler Neden İshal Olur?

shl

Bebeklerde İshal Durumu

Bebekte ishal durumu dışkılama miktarı ve sayısının beklenmedik şekilde artması fakat dışkı yoğunluğunun azalmasıdır. Genel olarak bir iki günden bir haftaya kadar uzayabilmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde görülen emzirmenin ardından gelen sulu dışkı ise farklı bir durum gözlenmedikçe sıkıntı yoktur. Bu dönemde bebekte ateş, kötü koku, olağan saatlerin dışında dışkılama gibi durumlar ishal belirtisi olabilir.

İshalin Getirdikleri

İshal bebeklerde ciddi anlamda su ve mineral kaybı yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bebeğin susuz kaldığı normalden az idrar yapması, idrarının koyu renk ve yoğun olması, dilinin kuru olması gibi durumlardan anlaşılabilmektedir. Bu zamanlarda takviye sıvı ve mineralleri aldığından emin olmak gerekir. Eczanelerde satılan elektrolit solüsyonu bir seçenek olabilir fakat doktora danışmakta fayda vardır. Bu sağlansa dahi dışkılamanın normale dönemsi bir miktar zaman alacaktır. Eğer bebekte ciddi sıvı kaybı ve yorgunluk gözlemleniyorsa doktor kontrolü ve gerekli durumlarda serum takviyesi önerilmektedir. Ayrıca ishal süresince bebeğin altını sık sık değiştirerek pişik kremi sürmek olası pişik riskini azaltacaktır.

Bebekler Neden İshal Olur?

Bebekte ishal en çok ağızdan mikrop alınması ile olur. Ellerini sürekli ağzına sokan bebeklerin yanı sıra oral dönemde pek çok bebek nesneleri tanımak için ağzına götürmektedir. Ortamda bulunan virüs ve bakteriler ishalin sebebi olabilir. Kimi zaman ishalin sebebi bir yiyeceğe gösterilen alerjik reaksiyon ya da uzun süreli fazla sıvı ağırlıklı beslenmek olabilir.

Bunun dışında bebeklerde görülen ishalin en büyük sebebi bebeğin yediklerinin değişmesidir. Örneğin anne sütünden ek gıdaya geçmek bir neden olarak sayılabilir. Durum bu ise on iki aya erişmiş bebekler için kısa bir süreliğine laktozsuz gıdalar tercih edilebilir. İki yaşa erişmiş çocuklar ise ev yemekleri için daha uygun adaylardır ve ishal önleyici yemekler ile desteklenebilirler. Bebeklerin beslenme biçimi yaşlarına göre ayarlandığından çok ciddi bir ishal vakası olmadıkça bebeğin yeni düzene alışmasını beklemek daha mantıklıdır. Eğer bebekte ishal bir günde beş kez görülüyorsa o zaman besinleri değiştirmek düşünülebilir. Emziren anneler kendi gıdalarına dikkat etmeyi düşünebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ