hayaletyeter.net

Bebeklerde Kabızlığın Sebepleri

Bebeklerde Kabızlığın Sebepleri

kbz

Bebeklerde Kabızlık

Bebekte kabızlık sindirim sisteminde meydana gelen bir durumdur ve oldukça sık karşılaşılan bir sıkıntıdır. Temelde dışkının sert olması ya da zor çıkmasını değil bir süre dışkılayamama sorunudur. Özellikle sürekli bir hale gelen kabızlık ciddi bir rahatsızlıktır çünkü gündelik hayatı etkileyecek ölçüde karın ağrısı, iştahsızlık ve rahatsızlık yaratmaktadır.

Bebeklerde Kabızlığın Sebepleri

Kabızlık durumu sıklıkla yetersiz beslenme, sürekli katı ağırlıklı gıdalar tüketme, ani beslenme biçimi değişikliği gibi sebeplere dayandırılmaktadır. Yeni doğandan altı aya kadar bebeklerde kabızlık daha zor tedavi edilen bir süreçtir. Fakat anne sütünden ek gıdaya geçen ya da ani diyet değişikliği yapan bebeklerde görülmesi oldukça normaldir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle bir ya da birkaç aylık bir bebekte kabızlık yaşanması beklenmediktir çünkü bu bebekler anne sütü ile beslenmektedir. Anne sütüyle beslenen bebekler daha beslenme anı sırasında boşaltıma başlamaktadır. Böyle bir durumunda yapılması gereken ilk müdahale kasların gevşemesini ve spazmın geçmesini sağlamaktır. Ilık su içine oturtmak ve beline hafifçe masaj yapmak bu açıdan faydalı olabilmektedir. Benzer bir şekilde suyun dışında da masaj yapılabilir. Gazın arada sıkıştığı durumlarda yuvarlak hareketler ile sırtı ve karnı ovmak ağrıya gözle görülür etki yapmaktadır. Ayrıca bebeğin bacaklarını yumuşakça karnına itip çekerek ve kollarını kaldırıp indirerek vücut hacmini değiştirmek bağırsaklardaki basıncı artırarak dışkıyı atabilmesini sağlayabilmektedir. Bunların dışında bebeğin poposunu yağlayabilirsiniz. Özel yağların yanı sıra vazelin gibi kremler de bu açıdan faydalı olabilmektedir. Kimi evlerde zeytinyağı dahi bu amaçla kullanılabilmektedir. Yağın hafifçe bağırsak yoluna da ulaşmasını sağlamak faydalı olabilmektedir. Yirmi dört aydan büyük bebeklerde zeytinyağı içirmek de etkili bir çözüm olarak not düşülmüştür.

Küçük bebeklerin dışkıyı uzun süre biriktirmesi ya da günlük dışkılama sayısını ikinin altına inmesi durumunda doktora gidilmesi önerilmektedir. Özellikle uzun aralıklarla fakat basınç ile yapılan dışkı zarara sebep olabilmektedir. Sonuç olarak bebekte kabızlık korkulacak bir durum değildir fakat derhal müdahale edilmelidir. Bebek de bu ihtiyacını ve varsa ağrısını huzursuzluk, ağlama hatta yükselen ateş gibi biçimler ile gösterecektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ