hayaletyeter.net

Bir Bebeği Nasıl Yatırmak Gerekir?

Bir Bebeği Nasıl Yatırmak Gerekir?

ytrBir Bebeği Nasıl Yatırmak Gerekir?

Bebeğin yatırılışı sadece halk arasındaki hurafelere konu olan bir öge değil aynı zamanda yaşamsal konudur. Özellikle bir yaşın altındaki bir bebeği yatırma yöntemi oldukça önemlidir. Hatırlanması gereken ilk kural bebeği yüz üstü yatırmamak gerektiğidir. Nefes alma yollarını ve alanını daraltan bu pozisyon rahatsızlık verici hatta dönemeyen bebeklerde tehlikeli olabilmektedir.

Bir bebeği yatırma işlemi sırasında bebeğin istemsiz dönmemesine de dikkat etmek gerekir. Yan yatırmak özellikle yeni beslenmiş bebekler için özellikle de 3 4 aylık dönemdeler ise düşünülebilir çünkü bu yolla kusma halinde kusmuk ağızdan dışarı çıkacaktır ve nefes borusunu doldurmayacaktır. 4 aydan sonra kusmuğu dışarı itme yetisi gelişmeye başlayacak ve bu risk oldukça azalacaktır. Bu arada ilginç bir şekilde kusmuğun atılması adına bebeği sol tarafa döndürerek yatırmak sağ taraftan daha etkili gibi görünmektedir. Fakat bebeği kendi başına bıraktığınızda bebeğin yüz üstü dönmeyeceğinden emin olmak gerekir. Kimi zaman fazla yumuşak yastık ya da döşekler buna sebep olabilmektedir. Piyasada bu alanda kullanılmak üzere tasarlanmış özel bebek yastıkları bulunmaktadır. Bebeğin kendine ait bir yatağı olması da gece uykusunu nefes alma açısından daha güvenli hale getirir. Benzer bir sebepten bebekler yatırılırken ağzından emziği alınmalıdır. Tabii ki en çok tercih edilen uyku pozisyonu bebeğin sırt üstü yatırılmasıdır. Pek çok uzman ani bebek ölümleri sendromunun bu şekilde engellenebileceğini düşünmektedir.

Pek çok bebek bakım kitabı ilk bir aylık süreç için özel bir yatış biçimi tanımlamaktadır. Buna göre sırt üstü olacak şekilde fakat sola doğru yaklaşık 30 derecelik meyil ile yatırılan bebekler gece daha az tıkanma gibi problemler yaşamaktadır. Eğer bebek düzenli olarak kontrol edecekse ya da yanınızdaysa bebeği yatırma biçimi yüzükoyun da olabilir. Ayrıca gündüz vakitlerinde uyanık ebeveynler ara ara bebeğin yatış pozisyonunu değiştirirse, bebeğin vücudunda yaşanabilecek uyuşma gibi sıkıntılar ya da tekrarlanan düzen sebebi ile oluşabilen deformasyonlar önlenebilir. Buna ek olarak hareketlenen bebekler kendi rahatlarına göre yeni pozisyonlara girebilir ama bir yaşın altındaki bebekler görüldüklerinde geri ideal pozisyona getirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ