hayaletyeter.net

Çalışma Odası Nasıl Olmalı ?

Çalışma Odası Nasıl Olmalı ?

Her odanın kendine has bir işlevi ve karakteri vardır. Çalışma odasını da dizayn ederken onun temel işlevini ve atmosferini göz ardı etmemek gerekiyor. Çalışma odaları genelde evde bulunan üniversite öğrencileri tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Onun dışında meslekleriyle ilgili bir çalışmayı evden yürütmek için de birçok insan evine çalışma odası yaptırabilir. Yazarlar, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler, araştırmacılar, gazeteciler, müzisyenler, ressamlar vs bir çalışma odasına mutlak suretle ihtiyaç duymaktadır.

Sanatçılar çoğunlukla burayı bir atölye olarak görürken, diğer gruptakiler daha teorik araştırmalar, okumalar ya da yazılar için kullanır. Kreatif bir süreç oluğu için bu odanın çok sessiz ve verimli olması gerekir. Mobilyalarda estetik aramaktan çok işlevsellik aranmalıdır. Az ama mutlak suretle işe yarayan eşyalar tercih edilmelidir. Genelde açık ya da nötr renkler daha iyi çalışmanızı sağlar. İyi bir çalışma odası için iyi bir aydınlatma düzeneği gerekir. Cılız değil güçlü ışık kullanın, çünkü cılız ışıklar bir noktadan sonra gözünü yoracaktır. Sandalyeleriniz katlanabilir olmalı, büyük eşyalar kullanılmamalı. Odada bulunan her eşya bir amaca hizmet etmelidir. Bu yüzden sade ve ekonomik olun.

Konsantre olabilmek için kendi odanıza ses yalıtımı yaptırın. Dışarıdan gelen sesler yüzünden çalışma yürütmeniz zorlaşacaktır. Çalışma odanızda bütün kitapları tek bir çatıda toplayacağınız bir kitaplık yaptırın. Evinizden çalışıyorsanız bu odaya misafiri alıştırmayın. Çalışma odası, yalnızca teorik ya da pratik anlamda çalışma yürütülen, kişisel ve özel bir odadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ