hayaletyeter.net

Çanakkale Gazisi Mehmet Aşkın’ın Anlattıkları

Çanakkale Gazisi Mehmet Aşkın’ın Anlattıkları

Çanakkale Savaşı Arıburnu’nda bir köyden çıkıp şehit olma aşkıyla savaş alanına gelmiş bir asker Gazi Mehmet Aşkın, 64’üncü alayın köylerden topladığı askerler arasında olan Gazi Mehmet Aşkın’ın Çanakkale savaşı sırasında yaşadıklarını anlatması en yakınlarını kaybetmesi vs. savaşın nasıl gerçekleştiği konusunda bilgi veriyor. Özellikle savaşta eniştesini kaybetmesi, köylüsünü kaybetmesi. Çanakkale deniz savaşı sonrası İngilizlerin karaya çıkarma yapmasıyla başlayan adeta kan selinin Kumkale kıyılarındaki gelişmesine şahit oluyoruz.

Recep Eniştenin Şehitliği

Birinci dünya savaşı sırasında Türk askerlerinin yiğitlik örneklerinden biri olan Gazi Mehmet Aşkın’ın eniştesi er Recep ölümü “Allah’ın verdiği merhaba!” diye karşılıyor. Kara savaşı başlarında İngiliz donanmaları Arıburnu’na da bombardıman tutmaya başlıyor. Mehmet, Recep, Halil üç aynı köylü yan yana, sırt sırta çarpışıyorken bir bomba nedeniyle şehit er Recep’in bacakları kopuyor. Bu durumda dahi çatışmaya devam eden Recep’in son sözleri “Anama söyleyin emzirdiği sütleri helal etsin oluyor”

Halil’in Şehitliği

Halil, Recep ve Mehmet’in köylüsü.. Kara yürek Deresine süngülerle hücuma kalkışan grup arasında Halil en ön safta şehit düşmeden önce diğer askerlere vasiyeti; “beni buraya gömün üzerimde harp edin” oluyor. Süngü hücumu sırasında Halil şehit düşüyor.

Kan Deresi

Türk Askerleri Kara yürek Deresine kadar iniyor. Halil o gün gazi oluyor. Bölüğün neredeyse tüm askerleri  gibi o da gazi… Kara yürek deresinde gece nöbet sırasında Halil susuyor ve su içmeye iniyor. Gecenin karanlığında matarasına su dolduruyor ve içmeye başlıyor. Sonradan anlıyordu aslında içtiği su değil kan…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ