hayaletyeter.net

Çanakkale Savaşı’na Gelen Düşman Askerlerinin Tren Kazası

Çanakkale Savaşı’na Gelen Düşman Askerlerinin Tren Kazası

İNGİLTERE TARİHİNİN EN BÜYÜK TREN KAZASI

Birinci Dünya Savaşı dönemi İngiliz sömürgesini uluslararası arenaya taşıyan en büyük iletişim ve ulaşım hattı demiryolu sistemleriydi. Demiryolu ağlarının yeni yeniş keşfedilmesi küçük de olsa kazalara neden oluyordu. Fakat İngiltere tarihinin en büyük  demiryolu faciası 22 Mayıs 1915 günü yaşandı.

Birinci Dünya Savaşı İngiltere Ulaşımı

İngiliz askerleri genel olarak tren ağları sayesinde savaşı çeşitli bölgelerde sürdürme imkanına erişiyorlardı. Britanya adasından komşu kıyılara giden askerler İngiliz himayesi altındaki demiryolları sayesinde çeşitli savaş alanlarına korunaklı bir şekilde varıyorlardı. İngiliz askerleri demiryolları kontrolü sayesinde Uzak Asya’ya dahi gidebiliyorlardı.

İngiltere – Osmanlı İlişkileri

Birinci Dünya Savaşında düşman ittifaklarda yer alan iki ülke Osmanlı cephelerinde karşı karşıya gelmiştir. Bu savaşların en önemlisi Çanakkale Cephesinde yaşanmıştır. İngiltere’den çıkan askerler genel olarak tren yolları kullanarak Yunanistan kıyılarına varıp donanmaya katılıyorlardı veyahut deniz donanması ile doğrudan geliyorlardı. 22 Mayıs 1915 tarihinde çıkan 2 birlik personel hatası dolayısıyla İngiltere tarihinin en büyük kazasını gerçekleştirmiştir.

İngiltere’nin En Büyük Tren Kazası

Çanakkale’ye gidecek askerlerle yine İngiltere’den çıkan Leith Bölge Taburu (cüceler birliği) ve Royal Scots Dragoon Guards takımını taşıyan trenler, sinyal personellerinin yanlış sinyal vermelerinden ortaya çıkan hatayla trenlerin birbirine çarpması sonucu 226 kişi hayatını kaybederken 246 kişinin de ağır yaralanmasına neden olundu.  Bu kaza şu an da İngiltere tarihinin en büyük demiryolu faciası olarak tarihe geçmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ