hayaletyeter.net

Çanakkale Savaşı’nda Kaybolan İngiliz Taburu

Çanakkale Savaşı’nda Kaybolan İngiliz Taburu

İNGİLİZ TABURUNUN KAYBOLMASI

Bir tepenin başında bulut var desek ve bu bulutun içinden geçenler bir anda ortadan iz bırakmadan kayboldu desek? Sizce böyle bir şey olabilir mi? Evet olabilir hatta olmuş bile. Hem de 12 Ağustos 1915’te Çanakkale Savaşı’nda. O tarihte İngilizlerin 54.tümenine ait 4. Norfolk taburu sağ cephede yer aldığından dolayı daha az bir mukavemetle karşılaştıkları için diğer cephelere istinaden daha hızlı bir şekilde ilerliyorlardı. Bu İngiliz Taburu o dönem kuru yatağa sahip olan Azmak Deresi’ni geçmiş, Kayacık Ağrılı istikametinden Damakçı Bayırı yönünde ilerliyorlardı.

Tepedeki bulut topluluğu

Tabur yollarına devam ettikleri sırada Küçük Anafartalar ovasında bir tepe, tepenin üzerinde de bulut topluluğu olduğunu görürler. Olayı gören kişilerden kimisi bulutun şeklini bir ekmeğe benzediğini söylerken kimisi de soluk renkte küçük bir bulut parçası olduğunu iddia ettiler. Tabur, sol tarafta bulunan Ağıl Deresi’ne inmeyip tepeye doğru ilerlediler. Tekrar görgü tanıklarının söylediklerine göre askerler sıralarını bozmadan devam etmiş ve bulutun içerisine girmişlerdir. Son askerde bulutun içerisine girdikten sonra bulut havaya doğru hareketlenmiş ve rüzgarın tam tersi yönünde Trakya Bölgesi’ne ilerlemiştir. Orada bulutun içerisine giren 250 asker, 16 subay ve 1 albay olmak üzere 267 asker ortadan bir anda hiçbir iz bırakmadan kaybolmuş ve bir daha haber alınamamıştır.

Olaydan sonra

Savaşın devam ettiği o süreçte ve daha sonrasında İngilizler, tüm dünyaya taburlarının ortadan kaybolduğunu duyurmuş ama bunlara rağmen taburlarından geriye hiçbir iz bulamamışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ