hayaletyeter.net

Çay Ve Kahve Tüketiminde Bir Sınır Olmalı Mıdır?

Çay Ve Kahve Tüketiminde Bir Sınır Olmalı Mıdır?

cyky

Çay Ve Kahve Tüketiminde Bir Sınır Olmalı Mıdır?

Gün içerisinde çeşitli nedenlerle bardak bardak çay ve kahve tüketimi yapılmaktadır. Çay ve kahve içerisinde yer alan kafein ile gün içerisinde çoğu zaman yorulmanın üstüne biraz daha canlanır ve yeniden çalışmaya devam edersiniz. Bazen çok uykunuz geldiğinde, bazen uyanmak için yeterli enerjiniz olmadığında, bazen zihninizin canlanmasını istediğinizde kafeine yönelir ve bu sayede işlerinizi bir süre daha yapmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca kafein metabolizmanın çalışması için de uygun bir besindir. Ama kafeinin belirli bir miktar üzerinde alınması her şeyde olduğu gibi bu besinde de sorun yaratabilecektir. Örneğin aşırı muz tüketiminde a vitamini zehirlenmesini yaşayabileceğiniz gibi kafeini de fazla tüketirseniz farklı şekillerde metabolik çalışmalara zarar verebilirsiniz.

Çay ve Kahve Tüketimi Faydaları Nelerdir

Gün içerisinde çay ve kahve tüketimi belirli bir sınırda yapıldığında kafeinin sağlıklı yansımaları ile karşılaşabilirsiniz. 3 fincanı geçmeyen çay tüketimi ve yine 3 fincanı geçmeyen kahve tüketimi vücuda şu yararları sağlayacaktır:

  • Kas sitemini güçlendiren kafein aynı zamanda kondisyonda güç artışı sağlar.
  • Sizlere kilo verdirmek için daha fazla enerji yakımı yapan kafein bu sayede sindirime de yardımcıdır.
  • Astım hastalarının yaşadıkları solunum güçlüğü krizlerinin etkisini azaltır. Çünkü kafein solunum yollarında büyük oranda rahatlama sağlamaktadır.
  • Bağırsak sorunları yaşayan kişiler için hem faydası hem zararı bulunur. Bağırsak yumuşattığı için kabızlık problemine iyi gelse de ishal durumunda kafeinin zararından bahsetmek mümkündür.
  • Düzenli kafein alımı safra taşı oluşumunun önüne geçmektedir. Böbreklerde de hızlı bir çalışma sağlayarak sık idrara çıkartır.
  • Çağımızın hastalığı Parkinson kafeinin düzenli ve yeterli alımı sayesinde daha az görülecektir.

Çay ve Kahve Tüketimi Zararları

Çay ve kahve tüketimi aşırı hale geldiği zaman:

  • Midede aşırı asit oluşumu sağlayarak yanmaya neden olur.
  • Aşırı dozda alınan kafein anksiyete oranında artış göstererek panik atağa kadar giden bir hastalığa neden olur.
  • 4 ve 7 saat arasında ikinci bardak kahveyi içmek akşam saatlerine denk gelen bir zaman diliminde içilmişse uykusuz kalmanıza neden olur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ