hayaletyeter.net

Çocuğumun Psikolojisini Nasıl Anlarım ?

Çocuğumun Psikolojisini Nasıl Anlarım ?

yt1

Çocuğun Psikolojisini Anlamak

 Hayattaki en zor şeylerden biri çocuk yetiştirmektir. Aklınızda sürekli acaba doğru mu yapıyorum şeklinde soru işaretleriyle dolaşırsınız. Çoğu zamanda çocuğumuzu anlamakta oldukça zorlanırız. Hiç birimiz uzman pedagoglar değiliz. Ama bunda dikkat edilmesi gereken şey pedagog değiliz diye de çocuğu boşlamamak ve gerektiği özeni ve ilgiyi de göstermek gerekir. Bunun için yapmamız gerekenler arasında sıkıntılı bir dönemden geçiyorsanız uzman bir pedagogdan yardım almak ve yazdıklarını beğendiğiniz, tavsiyelerini uygulayıp yaptığınız bir pedagogun yazılı yayınlarından yararlanmak. Çocuk psikolojisi içeren kitaplar okumak.

 

Çocuklarınızın Sinirli Ve Stresli Olduğu Anlar

 Bir çoğumuz çocuk da sinir, stres mi olurmuş diye sorabilir. Aslında bizim göz ardı ettiğimiz en önemli şeyde çocuğa bütünsel yaklaşmamak, onun da temelde yavru ama bir insan yavrusu olduğunu sinirlenip kızabileceğini ya da vurup kırabileceği gerçeğini kabullenmeliyiz. Sonuçta gayet mantıklı ve yetişkin bireyler bile vurup kırabiliyorsa aslında sizin basit yönlendirmelerinizle birlikte gayet makul şekillerde sinirini yenebilir. Önemli olan sizin çocuğunuzu tanımanız neye ne tepki vereceğini az çok bilmeniz gerekir.

Çocuk psikoloji alanı da uzun zaman önce psikolojinin alt bir dalı haline gelmiştir. Bu bağlamda birçok yazılı yayın sıradan insanların anlayacağı dilde yazılarak bizler için her yönden daha sağlıklı bireyler yetiştirmek adına imkanlar sağlamaktadır.

 

Çocuk Psikolojisinde Çocuğun Gelişim Evreleri

 Birçok psikolog ve psikiyatrist zamanında birçok çocuğu inceleyerek birkaç gelişim evreleri teorileri ortaya atmıştır. Buna istinaden konuyla ilgili yayınlar hangi yaş aralığında ki çocuklara neyi yapar nelere yönelir bu dönemde fiziksel ve ruhsal gelişimine dair değerlendirmeler yapılarak çocuk yaşının önünde ya da gerisinde mi bunun tespiti yapılabilir. Ayrıca önden bilgi alınılıp ilgili kitaplar okunulduğu takdirde sizi neyin beklediği konusunda az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk psikoloji alanında en önemli şeylerden biride çocuğunuzu olduğu gibi kabul edebilmektir. Çocuğunuzdan yapabileceğinden fazlasını beklemek hem çocuk için hem de sizin için hüsranla sonuçlanabilir. Ayrıca çocuklardan beklenebilecek en güzel ve umut vadeden beklentinin hayatları boyunca mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirebilmiş olmalarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ