hayaletyeter.net

Çocuğunuzun Beynini Geliştirecek Aktiviteler

Çocuğunuzun Beynini Geliştirecek Aktiviteler

byn

Çocuğun Beynini Geliştirecek Aktiviteler

 Uzmanlar 10 yaşına kadar insan beyninin bir sünger kıvamında olduğunu ve bu dönemde öğrenmek, temel yetenekler geliştirmenin beyin gelişimi açısından önemini vurguluyorlar. Kısaca çocuğunun beyin geliştirici aktiviteler yönünden ne kadar zengin bir ortamda büyütürseniz çocuğunuzda o derece zeki ve yüksek IQ’lu olur. Çocuğunuzun beyin gelişimini etkileyecek birkaç öneri ile konuyu derinleştirelim.

Çocuğunuzla mutlaka okul öncesinden başlayıp ilkokulu bitirene kadar hafıza ve bellek alıştırmaları yapmalısınız. Farklı rakamları ve birbirinden alakasız kelimeleri sıralayıp aynısını çocuğunuzun yapmasını isteyin ve giderek sayı ve kelime sayısını artırın. Bu işlem çocuğunuzun dikkatinin artmasına yardımcı olmakla birlikte hafızasını da kuvvetlendirir.

Çocuğunuza parmaklarıyla değil de akıldan hesap yapmayı öğretin. Beyin açısından oldukça etkili olan bu yöntemi uygularken çocuğunuzun yaşına göre ayarlayacağınız sayı miktarını çeşitlendirerek zamanla artırabilirsiniz.

Tersine çevirme işlemi beyin geliştirici aktiviteler arasında en zorlayıcı ama en faydalı olanlardan biridir. Çocuğunuza bir kelimeyi tersten söyletip 5-7-2 sayılarını da tersten söylemesini isteyebilirsiniz.

Beynin çalışma prensibi girdi- işlem- çıktı şeklinde çalışır. Buna istinaden çocuklarınızdan anlattığı şeyleri resmetmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle aklında ki şeylerin çıktısını bir resme aktarabilir.

Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir. Beynimiz öğrenme işlemine lokal bir bölgeden tepki verirken öğretme işleminde toplu tepkiler vererek işliyor. Çocuğunuz bir arkadaşıyla öğrenme- öğretme partneri oluştursun. Gün boyu okulda öğrendiği şeyleri aklında kaldığıyla arkadaşına anlattığında hem bilgileri tekrar etmiş oluyor hem de beynini öğretme işlemiyle daha çok uyarıyor.

Öğrenme aşamasında görsel unsurlar oldukça etkili ve etkili öğrenmenin en büyük yardımcısı. Bundan yola çıkarak beyin geliştirici aktiviteler arasından çocuğunuzun oldukça hoşlanarak yapacağı aklında resim canlandırma aktivitesiyle çocuğunuzda görsel hafızayı kuvvetlendirme adına çalışmalar yapabilirsiniz. Çocuğunuza gözleri kapalı olarak bir hikaye okuyun. Hikaye bittiğinde gözlerini açmasına izin vermeden hikaye hakkında sorular sorun. Gözlerini hiç açmadan bunlara yanıt vermesini söyleyin. Ya da çocuğunuza bir obje verdikten sonra -bir kalem, bardak, mandal gibi- onu iyice incelemesini isteyin ve baktığı şeyin aklından fotoğrafını çekmesini isteyin. Daha sonra gözlerini kapattırıp bu objeyi aklında canlandırmasını isteyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ