hayaletyeter.net

Çocuklar Kimleri Örnek Alır ?

Çocuklar Kimleri Örnek Alır ?

qwe43

Çocuğunuz Sizi Örnek Alıyor Olabilir!

Her anne baba çocuğunun bireysel ve psikolojik gelişimi için onun daha sıcak ve uyumlu bir aile ortamında büyümesini ister. Çocuk gelişim uzmanları ve pedagoglar, özellikle çocukların gelişim çağında ona en yakın olan ebeveynlerine sadık kalarak, örnek aldıklarını vurgulamaktadır. Özellikle büyüme evresindeki çocukların şefkatli, sıcak, güvenilir bir ortamda büyümesi oldukça önemlidir. Bu noktada eğitimin ailede başladığını vurgulamak gerekir. Ebeveynleriyle sevgi, saygı bağı güçlü olan çocukların iletişim gücünün normal seviyede gelişmesi sosyal becerilerine de oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Çocuğun karakterinin şekillenmesinde en büyük etkenlerden biri olan aile ortamı, çocuğunuzun birçok yönden gelişimini etkilemektedir.

Gelişim Evresinde Kalıcı Hasarlar Meydana Gelebilir

Çocuğunuz dünyaya geldiği andan itibaren fizyolojik olarak sizin genlerinizi taşımaktadır. Gelişim evresinde ise ebeveynlerinin yaşam tarzlarını, karakterlerini, davranışlarını kendisine rol-model seçmektedir. Uzmanlar aile bireyleri arasında şiddet, kavga, yüksek sesle konuşma ve kaba kuvvetin çocuğunuzun psikolojisinde kalıcı hasarlar bırakabileceğine dikkat çekiyor. Böyle bir aile ortamında büyüyen çocukların büyük bir kısmı da sosyal ortamlarında şiddet ve kaba kuvvet eğiliminde olabilmektedir. Bu noktada çocuk gelişim uzmanları aile bireylerine büyük sorumluluklar düştüğünü vurgulamaktadır. Aile bireyleri arasında sevgi ve saygı çerçevesinde iletişim kurmak, davranışlarda uç noktalardan kaçınmak gerekmektedir. Şiddet içeren davranışlar kadar yapay ve samimiyetten uzak davranışlar da çocuğun gelişimini olumsuz etkilemektedir. Aile içinde şiddet ve kaba kuvvet eğilimlerinden şikayetçiyseniz ve bu durumun çözülmesini istiyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.

Çocuğunuza Bir Birey Olduğunu Hissettirin

Doğduğu andan itibaren ergenlik dönemini tamamlayana kadar size her anlamda ihtiyaç duyan çocuğunuza arkasını güvenle yaslayabileceği bir ailesi olduğunu hissettirmeniz oldukça önemlidir. Ancak bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise bu büyüme evresinde ona sorumluluk bilincini ve kendini ifade etme yetisini kazandırmanızdır. Özellikle çocuklar ve ya ergen bireyler, arkadaş ortamında ve girdiği diğer ortamlarda kendini özgürce ifade edebilen, sorumluluk alabilen, özgüven sahibi, gerektiğinde kendi başına da karar verebilen bir bilince sahip olmalıdır. Çocuk gelişim uzmanları bu bilinçlerin önce aile ortamında oluşup daha sonra eğitim ve iş hayatında şekillendiğini söylüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ