hayaletyeter.net

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

ktp

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

 Okumak öncelikle aileden başlar. Anne ve babanın sürekli kitap okuduğu kitabın olay örgüsü ya da kitap kahramanı hakkında konuşulduğu ortamda büyüyen çocuk ister istemez kitaplara karşı bir ilgi duyar. Hatta bu ortamda büyüyen çocuklar okuma bilmeseler bile kitabı ellerine alıp sayfaları karıştırıp resimlere bakarak hikayeler anlatabilir, onlar hakkında soru sorabilirler.

Özellikle çocuklarda kitap okuma alışkanlığı geliştirmek için kitabı bir bilgi aracı olarak değil de eğlenme ve güzel zaman geçirme aracı olarak tanıtmakta fayda var. Önceliği çocuğun ilgisini çekebilecek kitaplara vermek, bilmece, bulmaca kitapları almak ve resimli kitaplara ağırlık vermek ilk adım için oldukça etkili olacaktır.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Çocuğunuzla Birlikte Kitap Okuyun

 Çocuğunuzla birlikte kitap okumanın birden çok faydası vardır. Hem onunla kaliteli zaman geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını aşılamak için fırsat kazanmış olursunuz. Kitap okurken kitabın kahramanlarına göre ses tonunda değişiklikler yapılarak okumaya canlılık katılabilir. Anne ve babanın yanı sıra çocuğu da okumak için sıraya koymak gerekir.

Bazı ebeveynler uykudan önce kitap okuma alışkanlığı kazandırarak çocukları erken yaştayken bunu başarmışlardır. Bu çocuğun kitap okumak her zaman için dünyasında olacaktır.

 Çocuğunuza Kitap Okumak Alışkanlığı Kazandırmak İçin Kitap Alışverişine Çıkın

Çocuğunuzla birlikte mutlaka belirlediğiniz belli zamanlarda kitapevlerine uğrayın. Dilediği kitabı seçmesine izin verin. Rafların arasında dolaşarak kitapevi nasıl olur, nerden hangi tür kitapları bulabileceğine dair küçük bilgilerde verebilirsiniz. Aynı zamanda kitapçıların atmosferini soluduktan sonra kitap müptelası olmamak için bir neden göremiyorum.

Evde kitaplarınız çocuğun ulaşabileceği yerde olmalı, çocuğunu dilediği zaman istediği kitabı bulunduğu yerden alıp karıştırabilmeli, hatta kitaplarla oynayabilmeli.

Ayrıca çocuğunuzun da evde kendine ait bir kitap rafı ya da kütüphanesi bulunmalı. Sorumluluğun kendisine ait olduğu kütüphaneye dilediği kitabı seçip onu yerleştirebilmeli. Yani kütüphanesinin boyu çocuğunuzun boyuna göre olmalı.

Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için en büyük örneğin kendiniz olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu kitap okuması için yönlendirmeye gerek kalacak yaşlara gelmeden, sizden görüp eline bir kitap alıp sizi taklit ederek kitapları sevmeye başlayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ