hayaletyeter.net

Çocuklarda Yüzmenin Büyümeye Etkisi

Çocuklarda Yüzmenin Büyümeye Etkisi

yzm2

Çocuklara Yüzme Öğretmenin Faydaları

 Çocuk sağlığını hem bedensel hem de ruhsal olarak olumlu yönde geliştiren yüzme sporu sayesinde çocuklar hem fiziksel açıdan gelişiyorlar hem de yüzme kursu ortamında sosyal beceriler kazanıp psikolojik yönden de bir sporu başarmanın vermiş olduğu rahatlama ve güven hissini kazanmış oluyorlar. Yüzmeye başlama yaşı genel olarak 4, 5, 6 yaşları civarında, çocuğunuzda ekstra bir su korkusu yoksa tercihen 4 yaşında yüzme ile tanıştırılması gerekir.

 Çocuklarda Yüzmenin Büyümeye Etkisi

 Yüzme sporu diğer sporların aksine yatay eksende yapıldığı için kalbi bisiklet, koşu gibi sporlardan çok daha az yorar. Dolaşımın yatay eksende hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve aynı zamanda suyun yatıştırıcı etkisi sebebiyle tüm vücut kaslarına etki ederek bütün kasları ve kalbi rahatlatır. Özellikle boy uzamasını hızlandıran yüzme sporu sayesinde iskelet yapısı çok daha kuvvetli bir nesil yetişebilir. Çocuklarda yüzme erken yaşlarda başladığı takdirde ve erkan yaşta stilli yüzme öğrenilirse bu öğrenim süreci hem kısa zamanda olur hem de erken yaşta kas hafızasını oluşturulmuş olur.

 Çocuklar Yüzerken Güvenlik Önlemleri Mutlaka Alınmalıdır

 Çocuklarda yüzme ders alınarak öğretilirse sonuçlardan çok daha olumlu geri bildirimler alınır. Aynı zamanda çocuğunuz profesyonel spor dünyasına adımını atmış olur. Çocuklarınız yüzerken mutlaka kursuda bir hoca eşliğinde yüzmeli, sınıfta ki öğrenci sayısı hocanın hepsini birden kontrol edebileceği sayıda olmalı. Eğer yüzme öğretmeninin kişi sayısıyla güvenlik açısından baş etme oranı düşükse mutlaka öğretmenin yanına bir yardımcı öğretmen eşlik etmeli.

Havuzun çevresinde can kurtaran malzemeleri hazır ve kolay ulaşılabilir bir şekilde konulmalı. Çocukların havuza tek başına girmemeleri gerektiği konusu da her fırsatta çocuklara hatırlatılmalı.

Havuz Temizliği Ve Ph Değeri 

Çocuklarda yüzme dersi alınırken veliler için akıllarda kalan bir diğer önemli soruda, havuzun temizliğinin nasıl ve hangi sıklıkla yapıldığı. Hemen hemen bütün spor salonları ve yüzme okulları havuzlarının temizliğine oldukça özen gösteriyorlar. Sistemik aralıklarla boşaltılıp yeniden doldurulan havuzların temizliği klorla yapılmakta. Normal bir havuz ph sının insan ph sına uyması da göz nüne alınarak 7.0 ve 7.4 arasında olması sağlanmalıdır.

Ankara’da oturanlar için Ankara Hacettepeliler Spor Kulübünü Öneririz. http://www.hacettepeliler.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ