hayaletyeter.net

Diş Çıkaran Bebeği Rahatlatma Yöntemleri

Diş Çıkaran Bebeği Rahatlatma Yöntemleri

bkbkbk

Diş Çıkaran Bebeği Rahatlatma Yöntemleri

 Bebeklerin birçoğu diş çıkarma döneminde oldukça zorlanırlar. Hatta diş çıkaran bebek eskiye nazaran daha huysuz ve asi olabilir. Ama kaygılanmanıza hiç gerek yok. Tüm bunlar normaldir. Çünkü bebeğinizin ağrısı vardır ve bununla başa çıkmaya çalışıyordur. Bebeğinizi diş çıkarma döneminde rahatlatmak adına herkes size birçok öneride bulunacaktır. Bu önerileri dinlerken bebeğinizin sağlığını tehlikeye düşürecek hiçbir harekette bulunmamaya özen gösterin.

 Diş Çıkaran Bebek İçin Faydalı Öneriler

 Diş çıkarma döneminde hem bebekler hem de anneler harap olabilir. Size bu evreyi kolay atlatmanıza yardımcı olacak birkaç küçük tavsiye verebiliriz.

Çiğnemek diş çıkaran bebek için oldukça faydalı bir harekettir. Damaklarda oluşan bu hareket ile ağrıyan diş etlerini üstten baskı yaparak rahatlatma sağlanır. Bunun için tasarlanmış birçok diş kaşıyıcı oyuncakla bulunmaktadır. Bebeğinizin ilgisini çeken ve kavraması kolay olan bir diş kaşıyıcı ile çiğneme olayını halledebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğiniz ek gıdaya geçmişse sizin gözetiminiz altında boğulma riski yaratmayacak bir şekilde bir tülbente sarılmış olarak soğuk muz, erik gibi meyveleri çiğnemesine izin verebilirsiniz. Soğuk diş etlerinin uyuşmasına neden olarak diş etlerindeki ağrıyı azaltır.

Temiz nemli bir bez, ya da yıkayıp temizlediğiniz bir parmağınız veya bebekler için yumuşak fırçalar yardımıyla bebeğinizin diş etlerini ovabilirsiniz.

Bebeğiniz altı aylıktan büyükse soğuk buzlu bir biberon vererek bebeğinizin damağını soğuğun yardımıyla ferahlatmaya çalışabilirsiniz. Bebeğiniz buzlu suyu içmeyi reddederse sadece soğuk su da verebilirsiniz.

Yine bebeğiniz altı aylıktan büyük ve katı gıdaları tolere edebiliyorsa soğuk püre, yoğurt, meyve ezmesi gibi besinler vererek bebeğinizin damağını rahatlatabilirsiniz.

Yaptığını birçok şey sonuçsuz kaldıysa ve bebeğiniz umutsuzca dişlerini kaşımaya çalışıyorsa, doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesiciyi yine doktorunuzun önerdiği miktarda bebeğinize belli aralıklarla verebilirsiniz. Unutmayın üç günden fazla kullanılan ağrı kesiciler bebeğinizin karaciğer enzimlerinde bozukluğa sebebiyet verebilirler. Kullandığınız ağrı kesiciyi ve ne kadardır kullandığınızı doktorunuzla paylaşmayı unutmayın.

Diş çıkaran bebek bazen ebeveynleri oldukça zorlayabilir. Mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışmalı ve bebeğinizi yatıştırmalısınız. Sonuçta ağrıyı çeken minik bebeğiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ