hayaletyeter.net

Dukan Diyeti Hakkında Bilinmeyenler ?

Dukan Diyeti Hakkında Bilinmeyenler ?

dknDukan Diyeti Hakkında Bilinmeyenler

Fransa’nın en büyük beslenme uzmanı olan Pierre Dukan ismini son günlerde çok sık duymanızın nedeni uzun yıllardır var olan protein diyetinin bilinir hale gelmesidir. Yaklaşık olarak 35-40 yıl önce ortaya attığı diyet listesi ile 2010 yılında çıkardığı Dukan Diyeti kitabı sayesinde 4 aşamadan oluşturduğu diyetinin dünyaya tanıtmayı başardı. Bu diyet listesinde hemen her öğününüz ağır proteinler içerdiğinden gün boyu kendinizi dinç ve enerjik hissediyorsunuz. Karbonhidrat oranı çok az olan diyet listesi yapılmaya başladıkça ilk aşamadan sonra hızla kilo vermenizi sağlarken vücudun yeniden hücresel yapılanmasını da sağladığı için vücutta sarkma olmasının önüne geçiyor. En önemli noktalardan bir tanesi de geleneksel diyetlerin kalori hesabını bu diyette görmüyor, kendinizi sınırlamadan vücuda enerji yükleyerek kilo vermeyi başarıyorsunuz.

Dukan Diyetinin Etkisi Neden Fazla?

Dukan diyeti diğer diyetlerden farklı olarak karbonhidrat alımınızı sınırlayıp yüksek oranda protein almanızı sağlayarak vücudunuzda bir şok etkisi yaratıyor. Günlük yaşamda genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerde çok hızlı bir etki gösteren diyet protein miktarı yüksek olduğu için vücut içerisinde yapışıp kalan yağ hücrelerini proteinden aldığı enerjiyle hızla parçalıyor. Proteinin vücuda ihtiyacı olan suyu içmek için ihtiyaç yaratması da vücudun işleyişinin su ile daha da hızlanmasını sağlayarak yeni yağların oluşumunun önüne geçiyor.

Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan diyeti vücuda etki göstermek için dört aşamaya ayrılıyor. İlk aşamalarda vücut farklı beslenme şekline alıştırılmaya çalışılırken son aşamada yeni beslenme alışkanlığının aynı şekilde devam ettirilmesi sağlanıyor. Vücudun hızla kilo vermesini sağlayan diyetin aşamaları ise şu şekilde:

  • Atak Aşaması: Atak aşamasında vücuda protein yüklemesi yapılıyor. Protein ağırlıklı beslenen kişinin karbonhidrat alımı azami seviyede sınırlanıyor. Kişi bu evrede en az 1 en fazla 5 kilo verebiliyor.
  • Seyir Aşaması: vücudun protein ağırlıklı beslenmesine alışması sağlanmaya çalışılıyor. Karbonhidrat alımı çok küçük oranlarda arttırılırken sebzelerin de tüketimi başlıyor. Aynı zamanda diyetin spor aşaması da bu noktada yapılabiliyor.
  • Sağlamlaştırma Aşaması: hem spor hem protein hem de sebze yemeklerinin yendiği aşama sporla devam ettiriliyor.
  • Dengeleme ile diyet tamamlanıyor. Her yiyecek protein ağırlıklı olacak şekilde tüketiliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ