hayaletyeter.net

Dünya’da Yaşıyan En Hızlı Hayvan

Dünya’da Yaşıyan En Hızlı Hayvan

Vücudunda bulunan beneklerden ismini alan Çıta, muhteşem vücut yapısıyla dünyanın karada yaşayan en hızlı hayvanıdır. İsmi Çıtraka yani benekli anlamına gelmektedir. Canlının en büyük özelliklerinden birisi de çok vahşi bir kedi olmasıdır. Hızlarından dolayı çok iyi bir avcıdırlar. Bu hayvan çok kısa bir süre içinde yüksek bir sürat yakalayabilir.

Üç  Saniyede 100 Km Hız

Çitalar 3 saniyede 100 kilometre bir hızın üstüne çıkabilir. Bu konuda çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler olsa da hızlarının saate vurulduğu zaman 120 kilometre kadar yükseldiği gözlemlenmiştir. Vücut yapısı hız yapma konusunda oldukça elverişlidir. En yüksek bir sürate çıktıkları zaman 15 metre aralıklarla ayakları birbirinden uzaklaşabilir. Manevra kabiliyetini uzun kuyrukları sayesinde arttırabilirler. Son derece yüksek hızda olmalarına rağmen avlanma da olan başarıları yüzde 50 kadardır. Bu hayvanlar yüksek hızlara çıktıkları vakit sadece 400 veya 500 metre kadar koşabilirler.

Vücutları Çabuk Isınır

Bu kadar seri hareket etmelerinden ötürü vücut ısıları baya bir artış göstererek 45 derecenin üzerine çıkabilir. Bu dereceyi geçmiş olursa ısının beyne verdiği hasar telafi edilemez. İşte bu sebepten dolayı daha uzun bir koşu yapamazlar. Bu oldukça adrenalin, tehlike ve yüksek süratli koşu sadece 35 – 45 saniye kadar sürmektedir. Dünyada toplam sayılarının 3000- 3500 kadar bir rakam olduğu tahmin edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ