hayaletyeter.net

Dünya’nın En Büyük Çölü

Dünya’nın En Büyük Çölü

Büyük Sahra çölü olarak da bilinen Sahra Çölü dünyanın en büyük çölü olma unvanını almıştır. Sahra çölü en sıcak çöldür. Sınırları 9.000.000 km kare olan Afrika’nın kuzeyinde kıtayı ikiye ayıran bir bölgededir. Arapçası Sahara olan sözcük bu çöle ismini vermektedir.

Uzunluk Bakımından Çok büyük

Çöl uzunluğu bakımından Rusya’nın yarısından daha büyüktür. Bu büyüklük ile hesaplandığı zaman Amerika Birleşik Devletlerinden biraz daha küçük olmaktadır. Sahra çölünde her yer kumla kaplı bulunmamaktadır. Erg adında bir çöl, Sahra’nın sadece yüzde 20’lik bir bölümünü kapsamaktadır. Sahra çölünün büyük bir bölümü molozlar ve kayalar ile kaplı halde bulunmaktadır. Afrika kıtasında bulunan Büyük Sahra Çölü Afrika’nın kuzey tarafında bulunmaktadır. Atlas okyanusu ve kızıl denize kadar uzanmakta olan oldukça geniş bir alana yayılmaktadır.

Yapılan Çalışmalar Sonucu Yaşı

Bu çölün,  yapılan çalışmalar neticesinde yaşı yaklaşık olarak 2,5 milyon yıl kadar olduğu saptanmıştır. Genel anlamda bakıldığında, insanlar akıllarına çöl denildiği zaman sadece kumlarla kaplı bir alanı getirmektedir. Böyle bir düşünce olmuşsa da aslında çöller içinde oldukça yüksek dağlar da bulunabilmektedir. Örnek vererek açıklamak gerekirse Büyük Sahra Çölünde bazı dağlar bulunmaktadır. Sahra çölündeki bu dağlar 3000 metre kadar bir yükseklikte de olmaktadır. Ayrıca bu yükseklikte olan yerler yağış almakta ve yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ