hayaletyeter.net

Dünya’nın En Büyük Kertenkelesi

Dünya’nın En Büyük Kertenkelesi

Asıl adı Varanus komodoensis olan komodo ejderi kertenkeleler arasındaki en büyük türdür. Tarihleri yüzlerce milyondan daha fazla bir süreye dayanmaktadır. Bu tür Endonezya ülkesinin güneydoğusunda sadece beş adada bulunmaktadır. Yetişkin olanlarının asıl olarak tropik savana tipi ormanlarda yaşadıkları bilinmektedir. Vahşi doğada ortalama olarak ömürleri 30 yıl kadardır.

Görülen En Büyük Olanı 140 Kg

Dişlerinin kilo ortalamaları 68-73 kg arasında olurken, erkeklerin kilo ortalamaları 79-91 kg gibi rakamlara ulaşmaktadır. Yabani olarak karşılaşılmış en uzun komodo ejderi 3,13 metre kadar bir uzunlukta ve 140 kg ağırlığında olmuştur. Sağlam bir bedene ve yaklaşık olarak 60 kadar keskin bir dişe sahiptir. Komodo ejderi saatte 20 km bir hıza çıkabilir. Yaklaşık olarak 4,5 metre kadar bir derinliğe dala biliyorlar.

Tek Başına Yaşarlar

Doğada tek başlarına yaşarlar ve sadece üremek yada yemek yemek için toplanırlar. Uzun dillerini koklamak ve tatmak amacıyla kullanırlar. Vahşi doğada sayılarının 6000 kadar olduğu düşünülmektedir. Dişleri vasıtasıyla zehirli salyalarını avlarına enjekte eden komodo ejderi bu şekilde etkisiz hale getirip yemektedir. Devasa bir görüntüsü olan bu kertenkelenin salyasının bir insana enjekte edilmesinin sonucunda, ani felç geçirmesine ve 7 gün içerisinde eriyip gitmesine neden olmaktadır. Bu kertenkelelerin diğerlerine göre büyük olması ilk defa görecek kişilerde biraz korku uyandırabilir, hatta bazı kişiler korkudan bakamayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ