hayaletyeter.net

Dünya’nın En Büyük Mağarası

Dünya’nın En Büyük Mağarası

Dünya üzerinde bulunan dağ veya buna benzer yerlerde doğal olarak oluşmuş olan birçok oyuklar bulunmaktadır. Bu oyuklara mağara adı verilmiştir. Bu mağaraların kiminin boyu ve derinliği oldukça büyük bir uzunluğa sahiptir. Bu bakımdan da bazı nitelikler kazanmaktadırlar. New mexico ABD bölgesinde bulunan Carlsbad mağaraları dünyanın en büyük mağarası olma niteliğini kazanmış durumdadır. Bu mağaraların boyutları değişmektedir. Bu mağaraların sıra dışı olmaları ve değişik karakteristik mineraller ile oluşumları genel olarak kabul edilmektedir. New Mexico eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmakta ve bu güzel mağaralarında sahibi olma konumundadır.

Mağara İsmini Nereden Almaktadır?

Bu mağaralar ismini bulundukları Carlsbad şehrinden almaktadır. Yaklaşık olarak yüz ölçümleri hesaplandığı zaman  3.734 kilo metre karelik bir alanı kapsamaktadır. Buralar Ulusal park olarak sayılmakta ve idaresi de yine bu ulusal park tarafından kontrol edilmektedir.

Kaç Yıl Önce Oluşmuştur?

Bu dünya harikası güzellikte bulunan mağaraların oluşumları bakımından yaklaşık olarak 250 milyon yıl kadar dünyada oldukları sanılmaktadır. Çeşitli inişler ve çıkışların bulunduğu apayrı bir güzelliğe sahiptirler. Dünyanın dört bir yanından bu mağaraları ziyaret edip görmek için gelen milyonlarca turist bulunmaktadır. Ayrıca mağaralar Amerika Birleşik Devletleri tarafından koruma altına da alınmış ve yaşanacak herhangi bir kötü durumun oluşmaması adına da çaba sarf edilmiştir. Ulusal Park olarak ilan edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ