hayaletyeter.net

Dünya’nın En Derin Mağarası

Dünya’nın En Derin Mağarası

Dünyanın en derin mağarası unvanı ile en ölümcül çukur olarak ta bilinmektedir. Tek başına bir insanın giremeyeceği bu yer, kendini keşfetmeye gelenler için de biraz cesaret istiyor. Görenlerin hayrete düştüğü bu yer Fransız kaşifler tarafından 1956 yılında yapılan araştırmalarda bir kilometrelik bir uzunluğa sahip olan deliğe düşmeleri sonucunda keşfedilmiştir.

Gürcistan Kafkas Dağları’nda

Gürcistan’da Kafkas Dağları’nda bulunan ve Krubera isminde olan mağara dünyadaki en derin mağara niteliğini taşımaktadır. Bu mağara 13.432 km uzunluğa ve 2 bin 191 metre derinliğe sahiptir. Mağaranın hemen hemen tamamı kireçtaşıdır. Haritasını çeşitli milletlerde bulunan kaşifler ortaya çıkardı. Gennadıy Samokhin adlı Ukraynalı dalgıç bu derinliği yüksek olan mağaraya girerek haritasını tekrar çıkarmayı başardı ve mağaranın derinlik ölçüleri 46 metre daha yükseldi. Yapılan her dalış ve incelemeler sonucu mağaranın giderek derinleştiğini göstermektedir. Her sene bu mağarayı görebilmek amacıyla birçok turist bu bölgeye akın ediyor. Kaşifler çadırlar kurup yemekler pişiriyor, uyuyabiliyor ve bir araya gelerek ısınma ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

İsmini Nerden Alıyor?

Rus jeolog Alexander Kruber’den ismini alan bu mağara, Rus dilinde Vorronya Cave şeklinde bilinmektedir. Eğer bir gün yolunuz Kafkas Dağları’na düşerse bu mağarayı ziyaret etmeden geçmeyin. Bunun yanı sıra bu gizemli ve ölümcül çukuru yanınızda bilen bir kişi ile ziyaret etmeniz de önerilen konular arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ