hayaletyeter.net

Dünya’nın En Eski Elbisesi

Dünya’nın En Eski Elbisesi

DÜNYA’NIN EN ESKİ ELBİSESİ

Bir elbise ki bundan 5500 yıl önce yapılmış. Dünyada bilinen diğer eski elbiselerden de eski. Tarkhan Elbisesi, Mısır’da bulunan dünyanın en eski elbisesi ve dokuma kumaşı olduğu kesin bir sonuca vardı. Elbise, radyokarbon testlerinin ardından yaşının 5500 olduğu sonucuna varıldı. Verilen bilgilere göre elbise %95’lik bir oran ile MÖ 3482-3102 yılları arasında kullanılmıştır.

Yapılan Testler Kanıtladı

Daha öncesinde bu elbisenin en eski elbise olduğu düşünülüyor ama testler yapılmadığı için yaşı kesinleştirilemiyordu. Son dönemde yapılan radyokarbon testi sayesinde sanılandan da daha eski bir tarihe dayandığı düşünülüyor. Dayanıklı üç parça el dokuması keten bir kumaştan yapılan bu elbisenin üzerinde keten kumaş üzerindeki doğal açık gri çizgileri bulunuyor. Elbise, modern ismi Tarkhan olan Kahire’nin güneyindeki Antik Mısır mezarlığında ortaya çıktı. Boyutları tahmini olarak genç bir kıza uygun bir şekilde tasarlandığı tahmin ediliyor.

Eski Olduğu İçin Yıpranmış

Etek kısmında bulunan yırtıklar yüzünden kesin uzunluğu bilmek imkansızdır.  Elbise üzerinde bulunan ince ayrıntılar sadece işinde uzmanlaşmış bir zanaatkar tarafından yapılmış olmalıdır. Bundan 5000 yıl önce tek bir krallık altında Antik Mısır Krallığı birleşmiştir. Bu sebeple büyük ihtimal ile elbise zengin bir kişiye ait olduğu düşünülüyor. Elbisenin nasıl halen bu kadar iyi durumda olduğunu anlamaya çalışan araştırmacılar, ilk defa ve sadece bu elbise için kullanılan materyaller olduğu düşüncesindedir. Elbise İngiltere’deki Petrie Müzesi’nde sergilenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ