hayaletyeter.net

Dünya’nın En Uzun Köprüsü

Dünya’nın En Uzun Köprüsü

Dünyadaki en uzun köprü Jiaozhou körfezi köprüsü ismini taşımakta ve Çin’de bulunmaktadır. Eğer bu köprü üzerinde yürüyerek bir yere gitmek isterseniz,  bu işlemin oldukça yorucu olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü köprünün mesafesi bir maraton koşu mesafesi ile aynıdır.

Tam Uzunluğu 42 km

Bu köprü 8 şeritli, 30 metre genişliğinde ve 42 km uzunluğundadır. Köprü üzerinde açılış için asılmış olan birçok bayrağa rastlanılmakta ve oldukça gösterişli bir şekilde kullanıma sunulmuştur. Dünyanın en büyük köprüsü olma unvanını elde eden köprüyü tam olarak 5 adet sütun taşımaktadır. Bu yapının 1,5 dolar gibi yüksek bir maliyeti de bulunmaktadır. Bu son derece mühendislik harikası köprünün yapım aşamasında geçen süre tam olarak 4 yıl kadardır. Jiaozhou körfezi köprüsü, yapılmadan önce uzunluk bakımından oldukça büyük olan köprülerden 5 km bir mesafe ile daha uzun köprü olma özelliğini eline almıştır.

Dünyanın En Uzun 3 Köprüsü Çin’de

Dünyada bulunan en uzun 3 köprüye de Çin Cumhuriyeti ev sahipliği yapmaktadır. Bu köprüler arasında ikinci en büyük köprü Hangzhou körfezi köprüsü isminde ki tam olarak 6 adet şeride ve 36 km kadar bir uzunluğa sahip olan köprüdür. Üçüncü olanı ise Donghai büyük köprüsü adını taşıyan tam olarak 6 adet şeridi barındıran ve 32,5 km mesafedeki köprüdür. Dünyanın en uzun köprüsü o kadar uzunluğa sahiptir ki insan bir bakışta bu köprünün tamamını göremez

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ