hayaletyeter.net

Dünya’nın En Yaşlı Ağacı

Dünya’nın En Yaşlı Ağacı

İnsanlar gibi bitkilerinde bir yaşam süresi vardır. Nasıl ki insanlar doğar büyür ve ölürse, bitkiler için de bu durum değişmez. Ama her bitkinin yaşam süresi birbiriyle aynı değildir. Bunlar içinde en kısa ve en uzun yaşam süresi olanlar vardır. Bu konuda en uzun süre hayatta kalan ağaç olarak Avrupa Ladini gösterilmektedir.

Diğer Adı Yaşlı Tjikko

Bu ağaca yaşlı tjikko adı da verilmektedir. Hesaplandığı zaman ağacın kökleri tam olarak 9950 yaşında bulunmaktadır. Bu ağacın yaşı radyo karbon tarihleme denilen bir yöntem sayesinde tespit edilmiştir. Köklerine göre daha genç olan gövdesinin uzunluğu ise 4 metre kadardır. Bu ağaç İsveç’in Dalarna civarında yaşamaktadır. Ağaç yaşadığı çevre bakımından bir çok doğa olayına karşıda oldukça dayanıklıdır.

İsveç’te 910 Metre Yükseklikte Bulunuyor

Tam olarak 910 metre kadar bir yükseklikte yaşamaktadır. Kışın bu ağacın dayanıklılık bakımından kendini sınaması oldukça takdire şayan bir durumdur. Yaşı bakımından bir çok medeniyet ve olaylara şahit olmuştur. Yaşının belirlenmesi adına kullanılan teknik dünyada herkes tarafından kabul edilmiş bir bilimsel yöntemdir. Ağaç bakımlarını bazen bizler üstleniriz fakat bu ağacın herhangi bir bakıma da ihtiyacı yoktur. Kendini öyle güzel bir şekilde yetiştiren bir ağaç türüdür. Çam ağacı görüntüsü de vermektedir. Bunların yanı sıra ağaç en sıcak zamanlara bile dayanıklılık göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ