hayaletyeter.net

Dünya’nın En Zehirli Hayvanı

Dünya’nın En Zehirli Hayvanı

Geçmiş tarihten bu yana yaklaşık olarak 500 milyon yıldan beri hayatlarını devam ettirmektedirler. Gözleri ve beyninin olmadığı bilinen deniz analarının vücut yapısının yüzde 95 ‘ini su kaplamaktadır. Fakat kutu deniz anaları için durum bu şekilde değildir. İsmini kutu şekline benzemesinden dolayı alan bu canlının toplamda 24 adet gözü vardır. Bu durumda bu canlıya oldukça mükemmel bir görüş alanı sağlamaktadır. Yaklaşık olarak saniyede ki hızı hesaplandığında 150 cm bir hız derecesi ile hareket etmektedir.

400 Kat Daha Fazla Zehir

Tamamı olmasa da birçok deniz anasında kendilerini savunabilmeleri için bir miktar zehir vardır. Fakat kutu deniz anasında 400 kat olarak diğerlerinden daha fazla durumdadır. Canlıda tam olarak 60 adet dokunaç bulunmaktadır. Bu dokunaçların her birinde 5 milyardan daha fazla bir şekilde zehir kapsülleri bulunmaktadır. 5 saniye kadar kısa bir süre içinde yetişkin insanı öldürebilmektedir. Manevra kabiliyeti bakımından diğer deniz analarından daha hızlı olmakta, istediği bir yöne doğru hareket edebilmektedir. Kurbanını tespit ettikten sonra onu sarar ve zehrini enjekte eder. Bizim ülkemizde çok azda olsa Akdeniz ve Ege denizleri tarafında rastlanıldığı söylenmektedir. En yaygın olarak Avustralya bölgelerinde bulunmaktadır. Bu canlıların bulunduğu denizlere ince bir içlik ile girmek daha uygun görülmektedir. Bu canlıların böylesine çok olumsuz yanlarının olmasına karşın korkmamak elde değildir.

Saniyeler İçinde Öldürebilir

Suda şeffaf ve küçük oldukları için görülmeleri oldukça zor bir hal alır. Deniz anaları planktonlar sayesinde beslenmektedirler. Kutu deniz anaları 1954 yılından bu yana yaklaşık olarak 5 bin 567 kişinin ölmesine sebep oldu. İnsan bedenine değdiği anda çeşitli toksinleri salgılayarak, kişinin kalbinin durmasına ve solunum yetmezliği çekmesine neden olmaktadır. Tabi böyle bir durumla karşılaşan kişi saniyeler içinde hayatını kaybeder. Dünyanın en zehirli bu hayvanını tanımak ve görmek istemeyeceğiniz bir canlı türü olması da dikkat çekici bir özelliktir. Fakat doğada her canlının bir görevi olduğu ve her canlıya ihtiyaç duyulduğu için kutu deniz anasıda görevini ifa etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ