hayaletyeter.net

El Çatlaklarına Karşı Neler Yapılabilir?

El Çatlaklarına Karşı Neler Yapılabilir?

Eller bizim en hassas bölgelerimizden birisidir. Çünkü birçok eylemi el yordamıyla gerçekleştiririz, en çok bakımı onlar hak eder, çünkü vücudumuzun en çalışkan, en emektar organı ellerdir. Bu da onların her mevsimde yıpranmasına yol açar, düzenli bir bakım uygulanmadığı sürece ellerde ciddi hasarlar kendini göstermeye başlayacaktır. Eller, özellikle kış ayalarında yıpranmaya daha müsaittir. Su da güneş de soğuk da ayrı ayrı elin tahriş olmasını sağlayabilir. Eğer istikrarlı bir şekilde nemlendirici ürünlerinden kullanmazsak bu tip yıpranmaları önleyemeyiz.

Tabi kremi özensiz bir şekilde değil, aralarına kadar detaylı şekilde sürmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Kremleri gece sürmek, cildin kendini yenilmesinden dolayı bir kat daha fayda sağlayacaktır. Hatta çoğu kişi krem sonrasında bir eldiven yordamıyla kısa bir süreliğine de olsa elini muhafaza etmeyi tercih ediyor. Ellerinize zarar veren etkenlerden bir tanesi de suyla sık sık temas etmesidir. Özellikle bulaşık esnasında eldiven kullanmaya özen gösterin. Havuz veya deniz sonrasında el bakım kremlerini ihmal etmeyin. El çatlakları uzun vadede egzamaya kadar gidebilir. Salatalık kürleri, papatya ve süt karışımı, tereyağı kremi genel olarak alternatif çözümler arasındadır.

Bütün bunların yanında ellerinizle ilgili sürekli egzersizler yapmanız gerekebilir. El sıkma ve parmak açıp kapatma hareketlerini günde 15-20 dakika civarında tekrar edin. Son olarak gebelik esnasında da el çatlamalarının sık görüldüğünü söylemek gerekiyor. Bunun da e temel nedeni kadınların gebelik esnasında vücutlarının sudan belli oranda yoksun kalmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ