hayaletyeter.net

Erken Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erken Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

bkkrv

Erken Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Normal bir gebelik süreci 38- 42 haftalar arasında tamamlanır. 37 haftanın altında doğan bebekler ise prematüre yani erken doğan bebek olarak tanımlanırlar.

Bebek anne karnındayken steril, sabit ısılı, karanlık ve güven duyduğu bir ortamda yaşarlar. Doğumla birlikte bu ortamı kaybeden bebekler bir nevi travma yaşamış olurla. Ama kurulanıp annesinin göğsüne verilen ve zamanında doğan bebekler annesiyle birlikte güvenli ortamına yeniden kavuşur. Fakat prematüre olan bebekler doğar doğmaz bir takım işlemlere maruz kalacağı ve bir süre için annesinden ayrı kalacağından normal zamanda doğan bebeğe göre daha zor uyum sağlarlar. Prematüre bebekler erken doğdukları için bir takım sistemleri tam olarak gelişmediğinden anne karnının benzeri olarak tasarlanan kuvözlerde bir süre kalması gerekir.

 

Erken Doğan Bebeklerde Kuvöz De Kalma Süresi

 Erken doğan bebek anne rahmine benzetilen kuvözlere alınırlar. Kuvözlerin içi bebek için ideal ısı aralığındadır, gerekli nem değeri sağlanır. Özel filtrelerden geçirilerek kuvözlere hava verilir. Hatta bazen gerekli görüldüğünde oksijen dahi verilebilmektedir. Temiz ve sağlıklı hava akışının sağlandığı kuvözlerde bebekler dış dünyanın uyaranlarından izole bir şekilde yaşamaya başlarlar. Bebekler genellikle 34 -35 haftalık olduklarında kuvözden çıkarılırlar. Fakat bu durum onların bakımının sona erdiği anlamına gelmez.

 

Erken Doğan Bebek İçin Evde Bakım Önerileri

 Hastaneden taburcu olduktan sonra eve giden bebeğin bakımına zamanında doğan bebeklerden çok daha özen gösterilerek bakılması gerekir. Bebeklerin akciğerleri 40 haftaya kadar gelişmeye devam eder. Erken doğan bebek bu gelişimini tam olarak tamamlayamaz. Bu yüzden uykudayken bazen nefes alması durabilir. Bunu için bebeklere apne yatağı önerilmektedir. Yine hamileliğin son aylarında anneden bebeğe antikor geçişi çok daha sık olur. Bu durumda prematüre bebeklerde daha az antikor bulunur ve hal böyle olunca bebekler enfeksiyona çok daha yatkın hale gelirler. İlk bir yıl boyunca bebeği enfeksiyon etkenlerinden korumalı hasta olan kişileri bebeğinizin yanına yaklaştırmamalısınız.

Anne sütünün yeterli olarak geldiği durumlarda anne sütüyle beslenen prematüre bebekler mamayla beslenen prematüre bebeklere oranla kendilerini daha çabuk toparlayarak, dünyaya daha kolay ayak uydurabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ