hayaletyeter.net

Etkileyici CV Nasıl Hazırlanır?

Etkileyici CV Nasıl Hazırlanır?

Etkileyici CV Nasıl Hazırlanır?

İşsizlik malum sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın sorunu. Milyonlarca genç insan her gün, yeni bir iş bulma umuduyla birçok kapıyı çalıyor ya da internet üzerinden CV yolluyor. Şirketlerin bir çoğu  bireysel ya da online başvurularda CV konusuna büyük önem vermektedir. Bazı özel durumlar olmadığı sürece bir adayı tanıyabileceği, hakkında fikir beyan edeceği tek yer CV’dir. Bir mülakat ya da görüşme yapılacaksa bile bu çoğu zaman CV’si parlayan kişiler arasından tercih edilmektedir.  Dolayısıyla iyi bir CV iş bulma noktasında her zaman güçlü bir adım atmanıza neden olacaktır.

CV Nedir?

CV sözcüğünü iş ararken sıklıkla kullanıyoruz, peki CV hangi sözcüklerin kısaltmasıdır. CV, Latince bir sözcük grubu olan Curriculum Vitae ‘den gelir. Türkçe anlamı ise Hayatımın Yolu şeklindedir.

Doğru CV İçin Öneriler

Sabit bir CV hazırlamak yerine başvurduğunuz işe yönelik özgeçmişler oluşturmanız stratejik açısından daha doğru olacaktır. Özgeçmişinizi gereksiz ve anlamsız bilgilere boğmak yerine, söz konusu iş için bir karşılığı olan kısımlarını ön plana çıkarmaya çalışın. Özgeçmiş kısa ve ekonomik olmalıdır. Hazır kalıplar yerine bizzat kendiniz manuel olarak bir şablon hazırlayın. CV’nizi PDF formatta yollayın. Özellikle Ön Yazı bölümüne enerjinizi ve isteğinizi yansıtın. Samimi olduğunuz kadar dürüst olmaya da gayret edin. Klişeler yerine yaratıcı bir üslup deneyin. E-posta adresinizin isim ve soyisimden oluşmasına özen gösterin.   Düşük cümleler kurmayın, anlatım bozukluklarından kaçının. Ne kadar parlak bir kariyerinizi olursa olsun kendinizi kötü ifade etmeniz sizin için dezavantajdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ