hayaletyeter.net

Ev Ödevlerini Yaptırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ev Ödevlerini Yaptırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

odv22

Ev Ödevlerini Yaptırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ödev yeni öğrenilen bir konunun derinlemesine anlaşılması veya tekrar edilmesi için çocukların okuldan sonra yapması istenen alıştırmaları kapsar. Ödevler aynı ders konuları gibi çocukların yaş gruplarına uygun olacak miktarda ve zorlukta verilir. Çoğu zaman çocukların ödev yapmak istememesi normal karşılanabilir fakat bu göz yummak gerektiği anlamına gelmemektedir çünkü ödev yapmak çocuğun dersi anlamasını ve akademik anlamda motive olmasını sağlayacaktır. Çocukları okula giden ebeveynlerin en büyük sorunlarından biri ise çocuklarının ödev yapma bilincini nasıl geliştireceklerini bilememeleridir. Bu noktada sık sık ısrar, tehdit, rüşvet gibi çocuğu yanlış yönlendirebilecek yöntemlere başvurulduğu görülmektedir. Unutulmamalıdır ki ödev sadece ebeveyn tarafından idare edilebilecek bir süreç değildir. Bu sürecin içine çocuk ve öğretmen de aktif olarak dahil edilmelidir.

Ebeveynlerin Rolü    

Öncelikle unutulmamalıdır ki çocukların okuldan gelir gelmez ödev yapmak istememesi doğaldır. Ebeveynler çocuğa bir dinlenme ve kaliteli zaman geçirme süresi vermelidir. Çocuğun çalışma saatleri, süresi ve çalışma mekanına çocukla konuşarak karar vermek de istekliliğin artması için önemlidir. Belirli bir düzen oturtmak en sağlıklısıdır. Ayrıca çocuğu yetiştiren kişiler ödev yapma ile ilgili görüş birliğinde olmalı ve farklı fikirleri çocuğun önünde tartışmamalıdır.

Ebeveynlerin yaptığı en büyük yanlış ödev yapma durumunu bir sıkıntı ve stres kaynağına dönüştürmeleridir. Sürekli ödevi hatırlatılan ya da yapmazsan ile başlayan cümleler duyan çocuklar ödev kelimesinden dahi rahatsız olacaktır. Bunun yerine çocuğa ödevin amaçları açıklanabilir.

Çocuğun Bakış Açısı

Çocuk ilk ödev aldığı günden itibaren bunun onun sorumluluğu olduğu çocuğa açıklanmalıdır. Bu durumda kimi zaman ödev yapmayan çocuk bu durumun sonuçlarını okulda göreceğini bilmelidir ki bu da öğretmenin sorumluluğudur. Bu sebeple ebeveynin rolü ancak ondan yardım istendiğinde ödevi denetlemek olabilir. Çocuklar yeterince organize ve odaklı olmadıklarından kimi zaman kendi başına çalışma konusunda yönlendirilmeye ve motive edilmeye ihtiyaç duyacaklardır. İdeal olan çocuğun kendine ait bir alanda çalışması olsa da özellikle küçük çocuklar bir yetişkinin yanlarında olmasını isteyebilir bu durumda yanında olmak fakat ödeve karışmamak gerekir. Ödev konusunda en çok sıkıntı çok eleştirilen çocuklarda yaşanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ