hayaletyeter.net

Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir?

Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubet evlerimizin kötü görünmesine neden olduğu gibi, eşyalara da ciddi zararlar verebilir. Aynı zamanda insan sağlığına da çok ciddi zararları bulunan rutubeti önlemek adına bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda rutubetin önüne geçmek için pratik olarak yapılabilecekleri sıralamaya çalışacağız. Fakat öncelikle rutubetin nasıl ve neden oluştuğunu bilmek gerekiyor. Rutubet, su kaynaklı işlerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi evde yaşayan canlıların terlemesi neticesinde de oluşabilmektedir. Makro düzeyde rutubet oluşumları yalıtımı yapılmamış evlerde daha çok görülür. Isı konusunda keskin farklar varsa, bu da rutubeti tetikler. Duvarlardaki çatlaklardan sızan sular da zamanla rutubeti tetikler. Nem bir şehirde yüksekse orada rutubetli evlere daha fazla rastlayabiliriz.

Rutubetten kurtulmak ya d a riskini azaltmak için her şeyden önce evi havalandırmayı ihmal etmemek gerekiyor. Camları karşılıklı açarak cereyan yapmasını sağlayın.

Nemlerden kurtulmak için kedi kumunu evlerinizde kullanabilirsiniz. Kedi kumlarında emme niteliği vardır ve bu da dolaylı yoldan rutubetin önüne geçmesini sağlar. Bunun yanında evin belli  alanlarına karbonatların bulunduğu torbalardan koymanız da işe yarayacaktır.

Bazı boyaların küf oluşumlara karşı koruyucu etkileri vardır, badana esnasında bu tip boyaları tercih edin.

Dolaplarınızı sık sık boşaltıp havalanmasını sağlayın. Hem mutfak dolapları hem de giysilerinizin bulunduğu dolapları havalandırarak bir sirkülasyon yaratabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ