hayaletyeter.net

Genç Odası Nasıl Tasarlanmalı ?

Genç Odası Nasıl Tasarlanmalı ?

Kardeş odası, çocuk odası derken geldik genç odası tasarımlarına. Genç odası tasarımlarında çocukların ulaştıkları yaşı göz önünde bulunmak gerekiyor. Unutmayın ki artık o gözünüzde hiç büyümeyen minik, büyüyüp kocaman bir yetişkin oldu.

Ergenlik dönemine gelen çocuğunuzun yaşama bakışı, size bakışı elbette belli oranda değişmeye başladı. Ona bir çocuk gibi davranmayın, artık çocuğunuz çok daha fazla yalnız kalmak ve kendi başına zaman geçirmek, müzik dinlemek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyebilir. Bu açıdan genç odasının da çocuk odasına görece epey farklı olacağını kabul etmek gerekiyor.  Eğer çocuklar bu odada kendilerini hür hissederlerse davranış sapmaları yaşamazlar, mutsuz olmazlar, sorumluluk duyguları gelişir. Renkleri pembe ya da mavi şeklinde klasik renkler arasından seçmeyin. Çocuk farklılıklarla tanışsın, sınırlara bağlı kalmasın.

Seçimleri beraber yapmaya, onun da fikirlerini almaya özen gösterin. Gençler artık belli müzisyenlere sanatçılara karşı bir özdeşim kurmaya başlar, onları rol model alır, onların felsefelerinden, sanat tarzlarından ilham ve güç alır. Çocuğun bazı rol modeller almasına olanak tanıyın, odasına sevdiği kişilerin resimlerini asmasına olanak tanıyın. Duvarlar için renkli stickerlar tercih edin. Rafları mutlaka duvara monte edin, kitapları ya da CD’leri burada arşivleyin.

Çalışma masasını odanın karanlık bir noktasına koymayın. Arkadaşlarını ağırlamasına olanak tanımak için bir fazla koltuk ya da yatak koymaya çalışın. Unutmayın ki genç odalarındaki her detay çocuğunuzun psikolojisini olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ