hayaletyeter.net

İngiliz Donanmasından Nusret Mayın Gemisinin Kurtuluşu

İngiliz Donanmasından Nusret Mayın Gemisinin Kurtuluşu

NUSRET MAYIN GEMİSİNİN KURTULMASI

Çanakkale savaşı esnasında Nusret Mayın Gemisi savaşın kaderini değiştirmeye öncülük etmiş bunun yanı sıra son dönem döşediği mayınlar sırasında düşmanla karşı karşıya gelmesi esnasındaki gemi komutanlarının “parola taktiği” savaş anı stratejileri arasında önemi yer taşımaktadır. Nusret Mayın Gemisi, Alman yapımı dönemin en iyi teknolojileri ile yapılmış ve Osmanlı için deniz zaferlerinde kullanılması amacıyla Ege kıyılarına getirilmiştir. Geminin en büyük özelliği, denizlere sıralı bir şekilde mayın döşeyebilmesi ayrıca yapıldığı maddeden ve su üzerindeki hafifliği sayesinde, aktif mayınların üzerinden geçse dahi mayınların infilak edilmemesini sağlamaktır.

Nusret Mayın Gemisi Nerede Kullanıldı?

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ve İtilaf Devletleri arasında, İngiliz denizaltılarının gidişini önlemek amacıyla Çanakkale Boğazı kıyılarında kullanıldı. İngilizler tarafından bile “gemilere geçit vermeyen gemi” olarak bilinir.

Nusret Mayın Gemisinin 7-8 Mart Görevi ve Kurtulması

Nusret Mayın Gemisi 6 Mart 1915 günü aldığı emirle Hafız Nazmi Bey komutası bünyesinde bulunan 26 mayının Çanakkale Boğazına dökülmesi ve geri dönüşü için görevlendirilmiştir. Bu görev sonrası gemi kumandanı Nazmi Bey mayınların, dikey olarak değil kıyıya paralel olarak dökülmesinin düşman gemilerine karşı karadan yapılacak bombardıman sonrası kaçacakları yerler hesaplanmış ve paralel dizilim sonrası gemilerin buraya gelecekleri düşünülmüştür. 7 Mart gece yarısı mayın döşemelerinin yapıldığı sırada mayınlar döşendikten sonra, Nusret Mayın Gemisi  geri dönüşünde İngiliz donanmaları ile karşılaşır. Donanmadan gemiye projektör ile parola sorma işareti yapılır. Bunu gören gemi, şaşırtma amacıyla parola ışığına cevap olarak parola sorar. Bu yanıltıcı ışık savaşı sonrası Nusret Mayın Gemisi hızı ve kıvraklığıyla Çanakkale kıyılarına geri dönüş yapmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ