hayaletyeter.net

Kademeli Olarak Sütten Kesme Nasıl Olur ?

Kademeli Olarak Sütten Kesme Nasıl Olur ?

qwert

Bebeğinizi Ne Zaman Anne Sütünden Kesmelisiniz?

 24 ayın sonunda emme refleksinin giderek azalmasıyla birlikte yavaş yavaş bebeğinizi sütten kesme girişimlerine başlamalısınız. Fakat bunu yaparken doğru bilinen yanlış hatalara düşmemeli bebeğiniz için bu süreci mümkün olduğunca az travmatik bir şekilde atlatması sağlanmalıdır.

Sütten kesilme bebekler için oldukça zordur. İki yıl boyunca ona güven duygusunu veren ve karnını doyuran kaynaktan ayrılmak zordur. Bu durum annelerde kaygılara neden olarak, göğse salça sürme, pamuk koyma gibi oldukça yanlış davranışlara sürükleyebilir. Bebeğinizin bağlandığı anne göğsünden tiksindirip kopartılarak ona ayrılık travması yaşatmamalıdır. Bu durum çok güvendiği annesine olan güvenini sarsacağı gibi çocukta huysuzluk, aksilik gibi davranış bozukluklarına da sebebiyet verebilir.

Kademeli Olarak Sütten Kesme

 Çocuğu sütten keserken kademeli olarak kesmek gerekir. Anne öncelikle hangi periyodda daha çok emzirdiğine bakarak gündüz- gece olarak iki periyoda ayırır. Gündüz emzirme sıklığı daha fazla ise anne sütten kesme adına bu sıklığı gündüz döneminde yarıya düşürmelidir. Emme zamanı gelince çocuk annesine yönelir, ağlar, emmek ister. Bu durumda anne bebeğe memesini değil kendini vererek bebeğiyle ilgilenir, oyunlar oynayarak dikkatini dağıtır ve süt verme zamanın gelmediğini söyleyerek bebeğini yatıştırır. Süt verme zamanı geldiğinde çocuğun aklında emme fikri olmasa bile söz verdiğiniz gibi bebeğinizi emzirerek güven kaybını engellemiş olursunuz.

Bir hafta bu şekilde devam ettikten sonra ikinci haftada emzirme aralıkları 2 saat daha artırılmalıdır. Bir yedi günün ardından iki saat daha uzatılan emme seansı zamanla bebeğin bir sabah bir de akşam yatmadan önce anne sütü almasına kadar düşebilir. Son aşama ise bebeğin sadece yatarken anne sütü almasını gerektirir. Zamanla oda kesilerek sütten kesme süreci tamamlanır. Çalışan anneler ise aynı şekilde gece periyoduna uyarak bebeğini sütten kesebilirler.

Bu süreç boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli şey anne- çocuk bağlanmasının zedelenmesidir. Emzirmenin sonlandırılmasıyla birlikte çocukta güven eksikliği oluşabilir. Bu durum bazı çocuklarda davranış bozukluğuna sebep olabilir. Anneler bu gibi durumda tedirgin olmamalı, çocuğuna manevi olarak destek olmalı ve çocuklarıyla ilgilenip onların yanında olduğunu hissettirmelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ