hayaletyeter.net

Kardeş Kavgalarına Karşı Yapılması Gerekenler!

Kardeş Kavgalarına Karşı Yapılması Gerekenler!

krds

Kardeş Kavgalarına Karşı Yapılması Gerekenler!

Özellikle birden çok çocuğu olan ebeveynlerin sıklıkla yaşadığı durumlardan biri de kardeş kavgaları olmaktadır. Bunun birçok nedeni olabilmektedir. Büyük nedeni kıskançlık olan bu kavgalar aslında birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Yaşanılan kavga sonuçlarında kardeşler birbirlerine büyük ölçüde zarar verebilmektedirler ki ebeveynler için bu kabul edilebilir bir şey değildir. Sonuçta hiçbir anne baba canının parçaları olan çocuklarının birbirlerine zarar vermesini istemez öyle değil mi? Bir çocuğunuzun diğerine karşı üstünlük sağlamaya çalışması ve bunu diğer çocuğunuzun kabul etmemesi yine kardeşler arasındaki kavgalara neden olan bir durumdur. Ya da aynı dili konuşmayan yani sürekli bir iletişim bozukluğu yaşayan çocuklarınız varsa bu da yine kardeş kavgaları için yeterli bir neden olmaktadır. Aslında kardeş kavgaları için birçok farklı neden sayılabilir fakat burada önemli olan anne babaların bu konuda neler yapması gerektiğidir.

Anne babalar için üzücü ve bir o kadarda zor olan kardeş kavgaları için izlenecek birtakım yollar söz konusu olmaktadır. Çocuklarınızla sakin ve ciddi bir tavırla konuşmalısınız. Onlara nerede hata yaptığını, sinirlenebilecekleri durumlar olabileceğini fakat kendilerini durdurmaları gerektiğini kavgaya başvurmamaları gerektiğini anlatmalısınız. Bunun yanı sıra kardeşinin onun canının bir parçası olduğunu, kardeşliğin ne kadar önemli olduğunu anlatmalısınız. Kardeşi olmayan insanların ne kadar yalnız kaldıklarını, yaşadıkları zorlukları anlatmalısınız. En önemlisi de anlattığınız her şeyi örnekleyerek ve nedenleri ile anlatmalısınız ki anlattığınız şeyler çocuklara boş bir nasihatten ibaret gelmesin. Sonuçta konuşmalarınızın ciddiye alınması için bu gerekli bir durumdur.

Kardeş kavgasına neden olan birçok hata aslında zamanında müdahale edilmediğinde ilerideki yaşamlarına da damgasını vuran ciddi bir boyut alabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kardeş kavgasına neden olan bir durum olan çocuklardan birinin diğerinin malına da el koyması olduğunu düşünün. Bu çocuğa zamanında müdahale edilmediğinde yarın öbür gün yetişkin olduğunda başka insanlara da bunu yapmayacağına garanti verilebilir mi? Verilemez, çünkü zamanında müdahale edilmeyen bu durum ta o yaşlarda çocuğun zihnine yanlış bir şey olarak yerleşmeyecektir. Bu nedenle kardeş kavgalarında anında müdahale yapmanız önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ