hayaletyeter.net

Küften Kurtulmak İçin Pratik Çözümler

Küften Kurtulmak İçin Pratik Çözümler

Küf bir nevi mantardır. Evlerin bilhassa nemli olan kısımlarında görülebilmektedir. Hızlı ilerlediği takdirde  eşyalara da ciddi zararlar verebilmektedir. Küfler başta mutfaklarımızda olmak üzere birçok eşya veya duvar üzerinde ortaya çıkabilir. Bazı alerjik sorunlara ya da astım problemlerine davetiye çıkaran küflenmelere karşı hızlı çözümler üretmeliyiz.

Küf genellikle çok yüksek nemden ve sıcaklıktan dolayı meydana gelir. Solunumla alakalı sorunları olan kişilerin küfe maruz kalmaması önemlidir.  Bazı küf çeşitlerinin daha zehirli ve tehlikeli olduğu bilinmektedir. Peki küf oluşumlarına karşı evlerimizde pratik olarak neler yapabiliriz?

*Küfü engellemek adına marketlerde satılan bazı ürünler olsa da bunlar genelde verimli olmamaktadır.  Bu tip kimyasal çözümler yerine daha doğal yöntemlere yönelmek gerekiyor.

*Öncelikle nemin kontrol altına alınması şarttır. Elbette çok soğuk mevsimlerde ısıtmayı sağlayan araçları ortadan kaldıramayız ancak en azından nem konusuna özen gösterebiliriz. Hava filtreleri bunun en basit çözümlerinden birisidir. Sık sık camı açarak içerideki havanın değişimini sağlayın.

*Yatakları sabah kalktığımızda hemen toplamak yerine bir süre havalandırmak daha mantıklı olacaktır.

*Çay ağacı yağının da küfe karşı etkili olduğu ispatlanmıştır. Bu yağı kolayca her yerden bulmanız mümkün. Karışımı küflü alanlara serpin, kısa sürede etkisini göreceksinizdir.

*Aynı şekilde sirke de küflü bölgeler üzerinde etkili olmaktadır. Bunu 3-4 günde bir tekrar etmeye özen gösterin.

*Kalorifer peteklerinin önlerine onları kapatacak bir eşya vs. koymayın.

*Son olarak kedi kumunun da bu tip oluşumlar üzerinde etkili olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ