hayaletyeter.net

Kuş Yemliği Nasıl Yapılır?

Kuş Yemliği Nasıl Yapılır?

Kuşların dünyanın en kutsal hayvanlarından biri olduğunu biliriz. Kuşların yuvalarını ya da yemliklerini yapmak da biz vicdanlı insanlara düşmektedir. Elbette birçok kuş kendi yuvalarını sabırla yapabiliyor; fakat bizler de onlara bu konuda destek vererek yuvalarına daha hızlı kavuşmalarını sağlayabiliriz. En azından onlara kendi elimizle çok işlevsel kuş yemlikleri tasarlayabiliriz.

Bazılarımızın bahçelerine ya da pencerelerine sıklıkla kuşlar gelebiliyor. Hatta balkonlarımızda gizlice yuva yaptıklarına da çok defa şahitlik etmişizdir. Onların bu yuva yapma girişimlerini bozmamak için elimizden gelen yaparız. Gerekirse bir süre bahçeye uğramaz, balkona çıkarken ses çıkartmamaya çalışırız. Kuşlar yağmurlu havalarda çok kolay bir şekilde su ihtiyacını gideriyor. Fakat yaz mevsiminde suya ulaşmaları ya da yiyecek bulmaları hem kendileri hem de yavruları adına çok zorlaşıyor. Bir basit pet şişe, kaşık, ip ve kuşyemi sayesinde onlara güzel bir yemlik yapabiliriz.

Pet şişemizin hem alt hem de üstte bulunan bölümlerine birer delik açıyoruz. Daha sonrasında iki tahta kaşığı bu deliklerden geçiriyoruz. Tabi tahta kaşıkların düz değil hafif eğimli olmasına dikkat ediyoruz. Çünkü yemlerin belli bir akıcılığa sahip olması gerekir. İçini yemle doldurduktan sonra üst taraftan bir iple bahçemizde uygun bir alana pet şişemizi asıyoruz. Kısa süre sonra acıkan kuşların bu yemliği keşfettiğini göreceksiniz. Onları uzaktan sessizce izleyin ve bu anın tadını çıkarın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ