hayaletyeter.net

Neden Çorba İçilir?

Neden Çorba İçilir?

mrckmk

Neden Çorba İçilir?

Çorba birçok insana göre hayatın en güzel tadı, bazılarına göre de doyurucu olmayan gereksiz bir besindir. Bazıları çorba olmasa bile çok lezzetli yiyeceklerle istedikleri gibi besleneceklerini, bazıları da çorba olmazsa sağlıklı olunamayacağını düşünmektedir. Aslında evet çorba içerisi boş bir yiyecektir ve genelde sıvı olarak tüketilir ama çorbasız sağlıklı bir beden neredeyse mümkün değildir. İnsanların metabolik faaliyetleri bazı yiyecekler sayesinde doğal çalışmasına devam etmektedir. Çorba da doğal bir sistem işleyişi için gerekli olan sıvının büyük bir bölümünü vücuda sağlayarak çorbanın faydaları arasında en önemli katkıyı sağlar.

Çorbanın Vücuda Faydaları Nelerdir

Çorbanın faydaları aslında saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Kısaca özetlemek gerekirse:

  • Ağır ve yağlı yiyeceklerde kan basıncı zorlandıkça artar. Çorba ile basınç azalarak normal döngüsüne döner. Bu sayede çorbanın vücudu yormayan yapısı ve kan basıncını dengelemesi ameliyatlardan sonra tüketilmesine neden olur.
  • Çorbalar genel olarak kansere karşı bir koruyucudur. Kanserli hücrelerin oluşmasının önüne çorba ile geçmek mümkündür.
  • Kansızlık aşırı sıvı kaybını dengeleyememekle olur. Kan basıncını normalleştirmek ve sıvı alımını dengelemek kansızlık probleminin de çözümü olacaktır.
  • Kan akışını düzenleyen çorba buna bağlı olarak da vücudun normal çalışmasını sağlar. Metabolik faaliyetlerinde sorun olmayan sağlıklı bir vücut kilo almayacak, boşaltım faaliyetlerini düzenli ve sıkıntısız olarak yerine getirebilecektir.
  • Katı yiyeceklerden farklı olarak kalp atışlarının düzenli seyretmesi sebebiyle kan dolaşımını düzenler.
  • Emziren annelerde anne sütünün arttırılması için önemli bir besindir.

Çorbanın Hastalıklara Etkisi

Çorbanın faydaları bir anlamda da hastalıklara karşı yarattığı iyileştirici etkisi ile genişletilmektedir. Çorba sayesinde üst solunum yollarında enfeksiyon oluşumları daha kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Sıcak tüketilen çorba enfeksiyon bakterilerinin kısa sürede boğazdan atılmasına yardımcıdır. Aynı zamanda diş çektirmek, ameliyat olmak, narkoz almak gibi vücudun dengesini bozacak şekilde anestezi almak çorba içilerek vücuttan kısa sürede atılabilmektedir. Anestezi boşaltım sisteminde de sıkıntı yaratabileceğinden çorba ile hızlı bir şekilde boşaltımın sağlanması için çalışılır. Hafif ve sağlıklı bir yiyecek olan çorba vücut tarafından kısa sürede sindirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ