hayaletyeter.net

Obezite Sınırı Nedir?

Obezite Sınırı Nedir?

obste

Obezite Nedir?

Dünya üzerinde çok fazla obezite hastalığına yakalanmış insan olduğunu duyarsınız. Aslında bu yeni bir hastalıktır demek doğru olmaz. Eskiden beri çok fazla insanın yakalandığı bu hastalığın artmasındaki en önemli neden insanların kendine ayıramadıkları zaman kavramıdır. Teknolojik gelişmeler her geçen gün insan hayatını kolaylaştırmakta ve hatta neredeyse ev içerisindeki işleri bile akıllı ev sistemleri sayesinde oturarak yapmalarını sağlamaktadır. Bunun yanında iş yerinde yaşanan yoğun stres, daha lüks yaşama arzusunu tetikleyerek insanları çok kazanma hırsına ittiğinden ortaya çıkmaktadır. Kendini üstün görmek isteyen insanlar neredeyse yemek bile yemeyerek atıştırmalıklarla gün geçirmeye çalışmaktadır. Bu sayede hızla sağlıksız bir şekilde kilo alınmakta ve bu da gittikçe artan yeme isteğine paralel olarak obeziteye davetiye çıkarmaktadır.

Atıştırmalıklar Neden Kilo Aldırıyor?

Fast food adı altında satılan atıştırmalıklar obezitenin en baş nedenidir. Kısa sürede hazırlanan ve ucuz olan bu yiyecekler içerdikleri yağdan, hazırlandıkları ete kadar hepsinde karbonhidrat ve şeker bulundururlar. Bütün zararlı bileşimlerin bulunduğu fast foodlar ile servis edilen asitli içecekler de yediğiniz her şeyin yağ depolarında birikmesine neden oluyor. Vücudun depoları katlandıkça biriken yağlar yüzünden hem orantısız kilo alıyor hem de artan kolesterol oranı ile sağlığınızı tehdit ediyor. Gittikçe artan yeme isteği ve alınan kilolar sonucu ise obezite resmen başlamış oluyor. Obezitenin bir hastalık olduğunu kabul eden ve tedavi olma yolunda ilerleyen hastalar diğerlerine göre çok daha şanlı. Ama bir de bu işi zayıflama çayları, haplar ya da sağlıksız diyetlerle çözmeye hastalar bulunuyor. Bu yöntemler kilo verdiremediği gibi aksine çok daha fazla kilo alarak olumsuz bir duygu haline geçişinizi hızlandırıyor.

Obezite Sınırı Nedir?

Obezite her kilolu insanın yakalandığı hastalık değildir. Vücudun doğal bir kitle endeksi hesabı vardır. boyunuzu kilonuza bölerek elde ettiğiniz vücut kitle endeksi 20 – 25 arasında olması gerekiyor. Eğer 25’in üzerindeyse obezitenin pençesinde olduğunuzu söylemeniz mümkün. 20’nin altında olan kişiler için de aşırı zayıflıktan ortaya çıkan bir hastalıkla boğuşmak zorunda kalmamaları için acilen doktor kontrolünde kilo almaları gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ